Yemen’deki salgında ölü sayısı 728’e yükseldi

Yemen'de 27 Nisan'dan bu yana kolera salgınında ölenlerin sayısı 728'e yükseldi. Yemen'de 27 Nisan'dan bu yana kolera salgınında ölenlerin sayısı 728'e yükseldi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bugün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığ açıklamaya göre Yemen'de kolera salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 728'e yükseldi.

91 bin 400 şüpheli vaka

Örgütün açıkladığı rakamlara göre ülkede tespit edilebilen şüpheli kolera vakası 91 bin 400'e ulaşmış durumda. Örgüt, ülkede salgınla mücadele edebilmek için gösterilen çabanın iki katına çıkartılması gerektiğini belirtiyor.

22 vilayetin 19'unda salgın var

Yemen'de toplam 22 vilayetin 19'unda kolera salgını görülmekte. Dünya Sağlık Örgütü'nün dün açıkladığı rakamlarda 19 vilayetten toplam 676 kişinin salgın sebebiyle hayatını kaybettiği kaydedilmişti.

Salgın ülke dışına yayılabilir

Öte yandan UNICEF Ortadoğu direktörü Yemen'deki kolera salgınının çevre ülkelere de yayılabileceğini ifade etmiş, bu sebeple Yemen'e komşu olan devletlerin konu üzerinde gerekli hassasiyeti göstermesi ve yardımlarını arttırmaları gerektiğini belirtmişti.
Yemen'de iki yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşta İran destekli Husiler ile meşru sayılan hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalardan en fazla sivil halk etkilenmiş durumda. Savaş sebebiyle en az 3 milyon Yemenli ülke içinde başka bölgelere göç etmek zorunda kaldı.
Ülkede Nisan ayından bu ise yana kolera salgını ile mücadele edilmeye çalışılıyor.
Kaynak: Mepa News

İslami Bülten / Haber Merkezi