Yemen iç savaşa rağmen Luban kasırgasıyla mücadele ediyor

Riyad: Abdulhadi Habtur / Şarku’l Avsat

Meşru Yemen Hükümetini destekleyen Koalisyon, Kızıldeniz sahilinde bulunan Hudeyde şehrinin Durayhimi kentinde 100 Husi’nin kuşatıldığını, gelen takviye kuvvetlerin ise onlara ulaşmadan önce imha edildiğini açıkladı.

Ortak Koalisyon Kuvvetleri sözcüsü Albay Türki Maliki, Koalisyon destekli Yemen Ulusal Ordusu’nun ülkeyi Husilerden kurtarmak için tüm alanlarda operasyonların sürdürdüğünü söyledi. Maliki, Hudeyde’de çatışmaların Heys bölgesinde sürdüğünü açıkladı ve burası özgürleştirilene kadar çatışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Maliki, Husi milislerinin Yemen Hava Kuvvetlerine ait bombaların Husi milisleri tarafından mayına dönüştürülerek döşendiği konusunda uyarılarda bulundu.

Luban Kasırgası Kriz masası kuruldu

Koalisyon sözcüsü, Yemen’in doğu bölgesini vuran Luban kasırgasıyla ilgili bir kriz masası kurduklarını açıkladı. Birimin özellikle Mehre bölgesindeki kasırgadan zarar görmüş insanlara Kral Selman Yardım Merkeziyle irtibatlı olarak çalıştığını söyleyen Maliki, hava koşulları iyileştikten sonra oluşturulan hava koridoruyla bu yardımların ulaştırıldığını belirtti.

Sözcü, Mehre bölgesinde güvenlik ve istikrarın sağlanması için emniyet güçlerine daha önce verilen 60 araca ek olarak 30 araç daha verildiğini de aktardı.

Yemen kaynaklarının bildirdiğine göre Lüban kasırgasının ardından gelen şiddetli yağışlarla oluşan selde mahsur kalan yüzlerce insan helikopterler tarafından tahliye edildi. Resmi haber ajansı “Sana”nın bildirdiğine göre, Mehre valisi felaketzedeleri kurtarmak için Abdurrabbu Mansur’un gönderdiği helikopterlerden dolayı teşekkür etti. İnsani yardım çalışmalarından dolayı Koalisyon’un çabalarını övdü.

Valilik bölgenin hala yağışların etkisinde olduğunu söylerken yağışların Hadramevt bölgesini de etkilediğini belirtti. Yerel makamlar vatandaşları vadi ve taşkınlardan uzak durmaya çağırdı.

Mehre kıyılarına vuran kasırga nedeniyle fiber optik kablolar hasar görerek internet iletimi kesildi.

Eyaletteki en büyük cep telefonu şebekesi Yemen Mobile yaptığı açıklamada bölgenin hemen hemen tümünde iç iletişim ağlarının kesildiğini ve alıcı kulelerin hasar gördüğünü teyit etti. Kasırganın yaptığı tahribatı onarmak için dışarıdan teknik desteğe ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil