Yemen El Kaide’sine Saldıran BAE’ye ABD’den İstihbarat Ve Hava Desteği

Pentagon, ABD’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’in Şebva ilinde Arap Yarımadası El Kaide’sine (AQAP) yönelik operasyonlarına destek vermek üzere Yemen’e asker konuşlandırdığını açıkladı.

Körfez krizinin başrollerinden olan BAE’nin ABD ile olan ilişkilerindeki yoğun trafik sonuçlarını vermeye başlamış olarak görüldü.

Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin istihbarat desteğinin ve hava saldırılarının yanı sıra BAE operasyonlarına destek vermek amacıyla özel kuvvet grubunu Yemen’e gönderdiğini söyledi.

ABD askerlerinin tavsiye ve taktik desteği verdiğini ifade eden Albay Davis, şöyle devam etti:

“Biz orada gerekli olduğu ölçüde hava saldırısı ve yetkiler kapsamında gerekli olduğu ölçüde kara operasyonları düzenliyoruz ancak bu operasyonun, BAE tarafından duyurulan Şebva operasyonunun ana odağı, oraya girip Şebva ilinde Arap Yarımadası El Kaide’si AQAP’ın elinde bulunan alanları temizlemektir.”

Askerlerin orada doğrudan çatışmaya girmeyeceğini belirten Davis, asker sayısına dair bir bilgi paylaşmadı.

Davis, “Nerede olduklarına dair bir şey demeyeceğim ama ana rolleri bilgi akışı sağlamak olacak.” dedi.

2014 yılında şii husilerin başkent Sana’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra ABD Yemen’de konuşlu askerlerini çekmişti.

Yemen’de sık sık hava saldırısı düzenleyen ABD kuvvetleri, Ocak ayında bir El Kaide kampına saldırı düzenlemiş, saldırıda bir ABD askeri öldürülmüş onlarca sivil de ABD saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.