YAŞ toplantısında 3 kuvvet komutanı değişti

Hükümet üyelerinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesinin bir araya geldiği ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklama göre,

Kalın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atamaları onayladığını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura toplantısı dört saat sürdü.

Jandarma Genel Komutanı olan Yaşar Güler’in Kara Kuvvetleri’ne atanması ile Genelkurmay Başkanı olabilmesinin önü de açılmış oldu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 30 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere altı general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etti.

Sekiz generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı.

‘Daha adil, daha özgür bir Türkiye en önemli hedefimizdir’

Şura üyeleri toplantı öncesinde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz’u bir diriliş ruhu olarak tanımladı:

“Güçlü temeller üzerine miras bıraktığınız Cumhuriyeti, muasır medeniyetler hedefine ulaştırmak için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Daha müreffeh, daha güvenli, daha adil, daha özgür bir Türkiye en önemli hedefimizdir. Şehit kanlarıyla yoğrulan bu vatan topraklarını aynı azim ve kararlılıkla koruma, gelecek nesillere emanet etme inancımız her zamankinden daha fazladır.

“15 Temmuz 2016 günü yaşanan melun darbe girişimi karşısında milletimizin gösterdiği diriliş ruhu bir kez daha kanıtlamıştır ki bu millet istiklalinden, istikbalinden asla vazgeçmeyecek, dün olduğu gibi bugün de canı pahasına bizi biz yapan değerlerini koruyacaktır. ”

BBC Türkçe

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.