Cuma, 22 Mart 2019

Vatkan’da ‘Cinsel İstismar Olaylarına Karışanlar Korunuyor’

Vatikan’da ’un kurduğu çocukların cinsel istismarıyla mücadele ve çocukları koruma komisyonunun İrlandalı üyesi Marie Collins, devlet yönetimi ve bürokrasinin, komisyon ile yeterince iş birliği yapmadığı gerekçesiyle görevinden istifa etti.

Marie Collins’in, Franciscus’un talimatıyla 2014 yılında içindeki cinsel istismar vakalarının önüne geçmek, çocukların korunması ve geçmiş olayların araştırılması amacıyla kurulan komisyonunun küçük yaşta cinsel istismara uğrayan ismi olduğu biliniyordu.

Papa’ya bir mektup da yazan Collins, National Catholic Reporter’a “Kamuoyu önünde açıkça dile getirilen iyi sözlere karşılık, kapalı kapılar ardında eylemler bunun tam aksiydi.” açıklamasını yaparak, cinsel istismar olaylarına karışanların bir şekilde korunduğunu ima etti.

Vatikan’dan yapılan açıklamada da Collins’in, Vatikan şehir devleti yönetimi (Curia) ile altındaki birimlerin, komisyonla yeterince iş birliği yapmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını belirterek, görevinden ayrıldığı belirtildi. Açıklamada, Collins’in, komisyon adına din adamlarının çocuklara yönelik cinsel istismarına karşı eğitim faaliyetlerine katılmayı sürdüreceği ifade edildi.

Collins’in ayrılmasıyla 16 kişilik komisyonda, cinsel istismar mağduru üye kalmadı.

İslami Bülten – Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.