Ukrayna’da Gerilim Bitmiyor

Ukrayna’da tansiyon düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusunun yayınladığı Bayraktar TB2 görüntülerinin 11 ay önceki lansmana ait olduğu ortaya çıktı. Savaş alanında başarısını ispat etmiş olan Bayraktar’ın görüntülerinin Ukrayna devleti tarafından Ayrılıkçılara ait hava savunma sistemleri ve mevzilerinin TB2 görüntüleriyle birlikte servis etmesi bile Rusya destekli Ayrılıkçıları Aviidika eksenine elektronik harp araçları sevk etmesine sebeb oldu. Suriye, Libya ve Karabağ savaşlarında Rus menşeli hava savunma sistemleri Türk SİHAlarının karşısında başarısız olmuş aktif durumdaki sistemler hedef alınmıştı. Bu durum askeri anlamda sahada başlı başına bir başarı olmasına rağmen tüm dünyada yeni taktik ve teknolojilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılmasına sebep oldu…

Ayrıca Rusya’nın ürettiği hava sistemlerinin hedef alındığı saldırılara ait görüntülerin servis edilmesi ile silah sarışından milyarlarca dolar zarar ettiği tahmin ediliyor.

Ukrayna bir taraftanda uluslararası düzeyde Rusya’ya karşı baskıyı arttırmak adına adım atmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Rusya’nın Kırım’dan çekilmesi çağrısında bulunan kararı kabul etti. Üçlü temas grubu Ukrayna Heyeti Başkanı Leonid Kravçuk yıl sonuna kadar dombas müzakerelerinde ilerleme olmazsa Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımlarının arttırılması yönünde yeni kararlar alınması için teklif sunacaklarını söyledi. Oylamada dikkat çeken diğer ayrıntı ise Kırım konusunda alınan kararlara Türki Cumhuriyetlerin yaklaşımı oldu. Türki Cumhuriyetlerden sadece Türkiye evet oyu kullandı. Ukrayna’nın Karabağ’a desteğine rağmen Azerbaycan oylamaya katılmadı. Kırgızistan hayır oyu kullanırken, Özbekistan ve Türkmenistan’da oylamaya katılmadı bile. Kazakistan ise çekimser oyu kullandı. Bu durum Türki Cumhuriyetlerde hala daha Sovyet etkisinin ne denli etkili olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Ukrayna Kırım ile alakalı tarihi bir misyonu olması ve tam desteğini aldığı Türkiye’yi masada daha etkin olarak görmek için atılımlarda bulunuyor. Türkiye burada tarihin kendisine yüklemiş olduğu misyonu daha etkin üstlenmek mecburiyetinde Rusya ile birçok meselede işbirliği içerine gidilse de Rusya hem tarihi hem de coğrafi olarak hem de içerisindeki dinamikler sebebiyle her anlamda Türkiye’ye rakip konumunda.

Askeri hazırlıklarınıda arttıran Ukrayna, Kırım sınırına askeri kamp kurma çalışmalarına hız verdi. Tüm bunlar olurken Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Ruslan Kolçak yoğun nüfusun bulunduğu dombas bölgesine operasyon yapılmasının sivil kayıplara neden olacağı için bunun uluslararası insancıl hukuk ihlalleri ile sonuçlanabileceği açıklamasında bulunarak Dombasa yönelik operasyondan kaçınılması gerektiği vurgusunu yaptı. Yapılan bu açıklama akıllara çeşitli soru işaretlerini getirdi. Çünkü geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusunun poltava bölgesinden sorumlu komutanı çeşitli iddialarla görevden alınarak hapse atılmıştı. Hapse atılan bu komutan çeşitli bahanelerle emri altındaki birliklere gereksiz pahalı ekipmanlar aldığı, Rus istihbaratına bilgi sızdırdığı ve çeşitli yolsuzluk olaylarına karıştı ve katıldı. Son 1 ay içerisinde 1 milyon grivnalık yani yaklaşık 278.000 TL’lik parayı zimmetine geçirdiği tespit edilmişti.

Tüm bunlar yaşanırken Ukrayna ordusunun komuta kademesinin baştan aşşağı dizayn edilmesi elzem görünüyor. Harkov da ayrılıkçı köylere Ukrayna ordusu bir taraftan broşür dağıtırken Rusların ve Rus destekli ayrılıkçıların saldırıları da devam ediyor. Mariapolun savunma hattı Rus ordusu tarafından geçtiğimiz günlerde de ağır toplarla bombardıman altına alındı ve sıcak çatışma alanlarında keskin nişancı saldırıları ateşkese rağmen devam ediyor.
Tüm bu saldırılara rağmen Ukrayna tarafı ise karşılık vermekten ve angajman kurallarını uygulamaktan kaçınıyor.
Bunun yerine diplomatik çıkış kapıları arıyor bölgede Rusya’nın gücünü kırmak adına Belarus’ta muhalifleri destekliyor. Belarustaki muhalifler ise Avrupa’nın da desteğini almasına rağmen ülkedeki Rusya etkisini hala kıramadılar. Belarus’ta Rus destekli Hükümeti eleştiren 300 kadar muhalif gözaltına alındı ve başkenttede askeri sevkiyat dün gecede devam etti. Letonya ise ülkede bulunan sputnik çalışanlarını casusluk şüphesiyle gözaltına aldı. “Rusya Dışişleri Bakanlığından ise Letonya’da ki bu duruma yanıt geldi; Rusya Dışişleri Bakanlığı Demokratik Toplum temellerini ve basın özgürlüğünü çiğneyen bu aksiyonlar kabul edilemez. Bu konu AGİT bakanlar konseyinde gündeme getirilecek” açıklamasını yaptı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de sözde muhabir olan ikisi Rus bir Azeri asıllı 3 kişi Baykarın SİHA tesislerini gizlice görüntülemeye çalışırken yakalanmıştı.

Tarihsel ve de güncel süreç Türkiye ve Rusya’ya her ne kadar işbirliği içerisine girmeye çalışsalarda yüklenmiş oldukları misyon sebebiyle karşı karşıya getirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Suriye ve Suriye’deki rejim, muhalifler ve Rusya’nın PKK’ya vermiş olduğu destek konusu Akdeniz’deki hakimiyet meselesi, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Türki Cumhuriyetler ve halkları, Libya, Kırım ve Rusya’nın kendini Ortadoks halklarının hamisi sayması Ermenistan ve Azerbaycan meselesi gibi birçok konu zaman içerisinde yakın ve orta vadede Türkiye ve Rusya’yı masada karşı karşıya bırakacak gibi duruyor.