“Tutuklu Suudi alim hapiste tecavüz edilerek öldürüldü”

Geçtiğimiz Ağustos ayında işkenceyle öldürüldüğü duyurulan Süleyman Duveyş'in işkenceyle can verdiği açıklandı.

Suudi Arabistan’da Nisan 2016’da rejimin uygulamalarını eleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan ve Ağustos 2018’de hapiste işkence altında hayatını kaybettiği bildirilen ilim adamı Süleyman Duveyş’in ölüm nedeniyle ilgili bir açıklama yapıldı.

Ülkedeki ‘düşünce tutukluları’nın serbest kalmasının sağlanması ve ve haklarında kamuoyunu bilgilendirmek için sosyal medyadan yayın yapan "Düşünce Tutukluları" adlı Twitter hesabı, Süleyman Duveyş’e hapiste Suudi rejiminin çeşitli işkenceler yaptığını, ölümüne neden olan işkencenin ise anüsüne bir sopa sokularak yapıldığını, bu işkencenin Duveyş ölene kadar devam ettiğini duyurdu.

???? الشيخ سليمان الدويش قُتِل تحت التعذيب الوحشي داخل السجن بعدة وسائل لا إنسانية، كان أفظعها وهو سبب وفاته المباشر هو إدخال عصا في مؤخرته مراراً حتى فارق الحياة.
(وهذا فقط جانب مما تحفظنا عن نشره في حينه)#قتل_الدويش_تحت_التعذيب pic.twitter.com/a59RGnZU27

— معتقلي الرأي (@m3takl) 18 Ekim 2018

Hesap, bu paylaşımın "Duveyş’in ailesinden izin alınmadan yapıldığını ama Cemal Kaşıkçı’ya yapılanlardan sonra Suudi rejiminin ifşası için bunun zaruri olduğunu" belirtti.

Ağustos ayında Süleyman Duveyş hayatını kaybettiğinde yayılan "işkenceyle öldürüldüğü" iddialarını yalanlamayan Suudi yönetimi, bugün ortaya atılan iddiayı da yalanlamadı. Uzmanlar Suudi rejiminin bu iddiaları yalanlamamasını, iddiaların doğruluğunu kabul ettiğine yönelik bir delil olarak değerlendiriyor.

Büyük infial uyandıran bu iddiaların ardından, sosyal medyada Suudi rejimine büyük tepki oluştuğu gözlemleniyor.

Süleyman Duveyş, 2014 yılında katıldığı bir televizyon programında

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.