Çarşamba, 23 Ocak 2019

Türkiye’de Tutuklu İki Yunan Askeri İçin Çağrı

AB Komisyonu Başkanı Juncker, ’de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan asker için, “Bana demesinler ki bu iki askerin varlığı ’nin güvenliğine tehdit oluşturuyor. Mutlaka bırakılmalılar.” dedi.

Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Edirne’de tutuklu bulunan iki Yunan askerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Juncker, Atina ziyareti kapsamında Yunan meclisinde milletvekillerine hitab etti.

’ın Varna kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ile Türkiye-AB zirvesinde bir araya geldiklerini hatırlatan Juncker, “Türkiye, Ege ve Doğu ’de hukuka aykırı faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor. Varna’daki toplantıda Erdoğan’a, komşularıyla iyi ilişkilerine ve uluslararası hukuka saygı duyma gereğini anımsattık” diye konuştu.

Juncker, Edirne’de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan asker konusuna değinerek, “İki Yunan askeri de unutmayalım. Bana kimse ‘Bu iki askerin varlığı Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturuyor’ demesin. Mutlaka serbest bırakılmalılar.” ifadelerini kullandı.

OLAY

2 Mart’ta, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı “Hudut kartalları” adlı sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında ordusuna mensup teğmen ve astsubay rütbelerindeki 2 askeri yakalamıştı. Tüfeklerine el konulan askerler Edirne Jandarma Komutanlığına teslim edilmişti.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan ve adliyeye çıkarılan iki asker, savcılıktaki ifadelerinin ardından “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişti.

Mahkeme, iki askerin tutuklanmasına karar vermişti.

İLE ‘İSİM SORUNU ACİLEN ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR MESELE”

Konuşmasında, Yunanistan’ın coğrafi olarak özel bir konumda bulunduğuna işaret eden Juncker, 90’larda Balkanlarda yaşanan trajedilerin tekrarlanmaması gerektiğini de söyledi.

Juncker, Balkan ülkelerinin AB’ye katılımından önce sınır sorunlarının çözülmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Komisyonun, ve Makedonya ile müzakere çağrısında bulunması, bir katılım tarihi verdiği anlamına gelmiyor. Gerçekçi olmayan açıklamalara itibar etmemeliyiz. Herkes objektif bir şekilde değerlendirilecek.” şeklinde konuştu.

Juncker, Yunanistan’ın Makedonya ile “isim sorununun” ise acilen çözülmesi gereken bir mesele olduğunu vurguladı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.