‘Türkiye Ve Rusya, İdlib İçin Ek Süre Verecek’

Birleşmiş Milletler BM İnsani Yardım Danışmanı Jan Egeland bugün yaptığı basın açıklamasında Türkiye ve Rusya’nın İdlib’te uygulanacak çatışmasızlık bölgesi için ek süre vereceğini söyledi.

Uluslararası Haber Ajansı Reuters, anlaşmanın nasıl uygulanacağı ve terörist olarak listelenen grupların silah bırakmayı reddetmesi durumunda ne olacağı yönünde ‘cevaplanmamış bir milyon tane soru olduğunu’ yazdı.

Cenevre’de olağan bir insani yardım toplantısının ardından konuşan Jan Egeland, Esed Rejiminin müttefiki Rusya’nın Şam Hükumetinin kaygılara neden olan mültecilerin emlak ve eşyalarının kamulaştırılması yasasını rafa kaldırdığını doğruladığını ifade etti.

İdlib ve çevresi, İran destekli Esed Rejimine karşı savaşan Sünni Muhaliflerin son kalesi.

Birleşmiş Milletler BM, Esed Rejiminin bölgede yeniden hakimiyet sağlaması durumunda yaşanacak insani krizin 7 yılın en kötüsü olacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakata göre İdlib’in 15-20 kilometre kadar derinliğine inen belirlenmiş bölgeden 15 Ekim itibariyle ağır silahlar çıkarılacak ve cihat yanlılarından arındırılacaktı.

Jan Egeland ‘diploması için daha fazla zaman olacak’ dedi.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.