Türkiye-Rusya Ortak Devriye? Putin’den Virüse Türk Kavmi Benzetmesi?Çin ile İşbirliği Görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya’nın koronavirüs ile mücadelesini Türk kavimlerinden Peçenekler (10. yüzyıl) ve Kumanlar (11. yüzyıl) ile yapılan mücadeleye benzetti ve halktan fedakarlık istedi. 

Ha birde bugün Rusya ile Türkiye M4 Otoyolunda 3. TSK-Rus askeri polisi ortak devriyesi başladı.İdlibin sivil halkı ise tepki için yolu kapattı. Muhalifler’in yolu kapatmaları ve olay çıkartmaları üzerine M4 Otoyolu üzerindeki 3. devriye de birkaç km sürebildi.

Bazı düşmanlıklar tarihidir öyleki atasözlerinde, tarihi destanlarda dahi rastlanır bu yüzden ki tarih tekerrürden ibarettir denir. Onun için bu gün Doğu Türkistan’ın düştüğü durumu anlamak istiyorsak asırlar evvel işlenmiş olan Orhun kitabelerine bakmakta fayda varki buna ilvaten  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Kovid-19 ile mücadelede işbirliği konuları ve ikili ilişkiler ele alındı. Milletlerin asırlara uzanan hafızası sözlerin tecrübeye dayalı öğütleri vardır.Ayıdan post Rus’tan dost olmaz sözü Anadolu insanının kültürüne işlemiştir. Bunun da acı tecrübesini doğu anadoluda, balkanlarda, kafkaslarda, kırım da yaşayarak öğrenmişlerdir.
Atalarımız dahi olsa kafirlerle övünmekten vede Neséb sebebi ile ırkçılık mahiyetinde övünmekten Allaha cc sığınırız. Lakin sürekli tarihi göndermede bulunan Vladimir Putine esinlendiği tarihine ithafen Bi hatırlatmada bulunmak isteriz. B<yazının Putine kadar ulaşacağını sanmıyoruz lakin aşağıda vereceğimiz iki örnekte Kafir olan ecdadın dahi Ruslara bakış açısı belliyken günümüzde kendini İslama yağut Neséb olarak türklüğe nispet edenlerden bu açıdan daha hayırlı olduğunu düşünüyoruz. Kısa süre içerisinde Vladimir (Aziz Vladimir) Slav Knezi seçilerek yönetimi eline aldı. Vladimir’in yönetime geçmesiyle Slav – Peçenek mücadeleleri daha da şiddetlendi. Art arda şiddetli savaşlarla birbirlerine üstünlük kazanmaya çalışan iki güç 20 yıl boyunca mücadele ettiler. Bu mücadeleler 988 yılında Peçeneklerin Vladimir’i kesin olarak yenmesiyle ancak sonuçlanabildi. Ayrıca Rus tarihinde “Rusların İskenderi” olarak isimlendirdikleri Büyük liderleri 1.SVYTOSLAV’ın da Peçenek hanı KURYA HAN tarafından kafası kesilerek kafatasından kadeh yapılmıştır.