Türkiye İdlib’deki gözlem noktası tahliyelerine devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), İdlib kırsalında bulunan bir gözlem noktasını daha tahliye etmeye başladığı bildirildi.

Yerel kaynakların bilgilere göre, TSK unsurları, İdlib kırsalında bulunan Surman’daki 8 nolu gözlem noktasını tahliye etmek için çalışmalara başladı.

Surman ile beraber, TSK’nın bölgede tahliye ettiği toplam gözlem noktası sayısı 6’ya ulaştı. Daha önce de Şeyh Akil’deki 3 nolu nokta ile Hama’nın kuzeyi ve kuzeybatısındaki 9 ve 10 nolu gözlem noktaları, son olarak da Raşidin’deki 5 nolu nokta ve Tel Tukan’daki 7 nolu nokta geri çekilmişti.

Surman’daki 8 nolu gözlem noktasının da kısa bir süre içerisinde geri çekileceği bir süredir ifade ediliyordu.

2017 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK’nın ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ kapsamında İdlib, Hama ve Halep kırsalındaki bölgelerde inşa ettiği ateşkes gözlem noktalarından bazıları, Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin 2019 yılındaki saldırılarında bu güçlerin kuşatması altında kalmıştı.

Türkiye’nin bölgede gerçekleştirdiği Bahar Kalkanı Harekatı’na rağmen Rusya ve İran’ın desteklediği güçler gözlem noktalarından geriye çekilmemişti.

Bölgede kontrol durumu, mevcut ve geri çekilen gözlem noktaları şu şekilde:

Kaynak: Mepa News