Türkistan İslam Partisi korkusu Çin’i Suriye’ye getiriyor.

Çin Savunma Bakanlığı, “Sibirya Kaplanları” ve “Gece Kaplanları” adlı iki Özel Operasyon Kuvvetini, Suriye Ordusuna destek verip özellikle Uygur muhaliflere karşı savaşmak için Suriyeye gönderecek.

Çin Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkenin özel eğitilmiş iki askeri birliği olan “Sibirya Kaplanları” ve “Gece Kaplanları” adlı iki Özel Operasyon Kuvvetini, Esed’e destek amacıyla Suriye ’ye göndereceğini bildirdi. Daha önce Esad’ın üst düzey danışmanı Dr. Bouthaina Shaaban, Çinli yetkililerle “ Doğu Türkistan İslami Hareketi” bir diğer adı ”Türkistan İslam Partisi”nden Suriye’de savaşmaya gelen direnişçilerle mücadelede Çin özel kuvvetlerinin katılımını görüştüğünü açıklamıştı.

Çin hükümetinin istihbarat raporlarına göre, “ Doğu Türkistan İslami Hareketi ” ile ilişkisi olduğu öne sürülen yaklaşık 7,500 asker Suriye’nin Hama şehrinde bulunuyor.

Yer alan haberlerde ise Esad rejiminin, Türk, Katar ve Saudi istihbarat servislerini “Uygur teröristlerini” maddi ve askeri açıdan desteklemekle defalarca suçladığı belirtiliyor.

ÇİN HER TÜRLÜ FİTNE ÇIKARIYOR

Suriye 2015 yılında 5 bin Çin askerinin Suriye topraklarına giriş izni vermiş ve bu güçler Lazkiye’nin batı kesimine konuşlanmıştı. Çin askeri müsteşarları da lojistik deniz ve hava güçleriyle birlikte Suriye’de bulunmaktalar. Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüce ise daha önce Çin istihbaratının Uygur Türkleri’nin DAEŞ’e katılması için gizli destek verdiğini, böylece Doğu Türkistan’daki muhaliflerin kendi ülkelerinden uzak durmasını sağladıklarını ifade etmişti.

Doğu Türkistan Bülteni / HABER MERKEZİ

İslami Bülten- Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Amerika Müslümanların Birinci Düşmanıdır.

Trump’ın aşikar haçlı davranışları, Amerika’nın gerçek yüzünü ve Amerikan halkının çoğunluğunun Müslümanlara karşı gerçek psikolojisini …

Amerika, Küresel Cihad Projesi için Taşeronlar arıyor.

CİA 2018 yazına girmeden ‘’Dünya Uygur Kurultayı (DUK) öncülüğünde Küresel Cihad başlatmak için Türkiye’de Taşeron …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.