Türk Emniyeti, Suudi Gazetecinin Konsoloslukta Öldürüldüğüne İnanıyor

Türk güvenlik kaynakları kayıp gazetecinin öldürülmüş olabileceğini ve cesedinin konsolosluktan çıkarıldığını açıkladı.

Türk yetkililer, önde gelen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolduğunu ve öldürüldüğüne inanıyor.

Bir Türk yetkili Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Türk polisinin ilk değerlendirmesi, Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda Kaşıkçı’nın öldürüldüğü. Cinayetin kasıtlı olduğunu ve cesedin konsolosluktan çıkarıldığına inanıyoruz.”

Konsolosluktaki bir Suudi kaynağı, Kaşıkcı’nın görevde öldürüldüğünü ve suçlamaların asılsız olduğunu belirten bir açıklamada bulundu.

Suudi rejiminin önde gelen eleştirmenlerinden olan gazeteci, Salı günü İstanbul’daki Suud konsolosluğuna girmesinden dört gün sonra kayıp haberi geldi.

Gazetecinin, vücudunun nerede olduğu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ancak, önümüzdeki iki ya da üç gün içinde bir cenazenin gerçekleşeceği, cenazesinde cesedin bulunup bulunmayacağı bilinmediği belirtildi.

Türkiye’deki ortadoğu uzmanları Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın ülkesinde gerçekleştirdiği reformlarla paralel olarak olaylar doğrultusunda Türkiye üzerine de planları olacağını belirtiyor.

Kaynaklar Cumartesi günü erken saatlerde, Suudi yetkililer Türkiye’ ye 59 yaşındaki gazetecinin ortadan kaybolduğunu söyledi.

Suudi yetkililerin Salı günü iki farklı uçakla İstanbul’a geldiği ve Suudi heyetinin güvenlik veya diplomatik yetkililerden oluşup oluşmadığının açık olmadığı belirtildi.

Türk hükumeti, Kaşıkçı’nın kayıp olmasıyla ilgili ayrıntıları “açığa çıkaracağını” belirtti ve ülkenin konuya olan duyarlılığının “en üst düzeyde” olduğunu da sözlerine ekledi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.