TSK: Mültecileri darp eden askerler gözaltında

TSK sınır bölgesinde Suriyelilere yapılan işkencenin, 'Türkiye'yi yıpratmak amacıyla bilinçli bir eylem' olduğunu duyurdu.

TSK'dan yapılan açıklamaya göre sosyal paylaşım sitesinde yer alan ve yurda kaçak girmeye çalışırken yakalananlara yönelik bir grup askerin kötü muamelesini içeren görüntülerin ardından hemen idari tahkikat heyeti görevlendirildi.
Açıklamada, "Suriye'den Türkiye'ye yasadışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan şahıslara yönelik, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayacak davranışlarda bulunan ilgili personel gözaltına alınmış olup, haklarında derhal her türlü idari ve adli işlem başlatılmıştır." ifadeleri kullanılmıştı.
Öte yandan olayı incelemek için görevlendirilen heyet, görüntülerin yurt dışından servis edilmiş olması "manidar" olarak nitelendirilirken olay, "Türkiye'yi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini zorda bırakmak ve yıpratmak amacıyla bilinçli olarak yapılan eylem" olarak nitelendirildi.
Hatay'da görev yapan sınır birliklerinin Suriyeli sivillere ateş açtığı ve sınırı geçmek isteyen sığınmacılara işkence yaptığı ortaya çıkmıştı.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.