Pazartesi, 22 Nisan 2019

Trump’ın sözcüsü ‘Hitler’ benzetmesine açıklık getirdi

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, rejimi lideri Beşar 'i Hitler ile kıyaslayan sözlerinden dolayı özür diledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Adolf Hitler gibi nefret edilecek biri bile kimyasal kullanacak kadar alçalmamıştı" şeklindeki sözlerinden dolayı eleştirilere hedef oldu. Bir gazetecinin " yıllardır işbirliği yaptığı Suriye'den desteğini neden şimdi çeksin?" sorusunu yanıtlarken Nazi kıyaslaması yapan Spicer, daha sonra sarfettiği cümleler nedeniyle özür diledi.

Spicer, soruyu yanıtlarken II. Dünya Savaşı'nda bile kimyasal silah kullanılmadığını belirttikten sonra Hitler benzetmesi yapmış ve bu nedenle Rusya'nın rejiminden desteğini çekmesi gerektiğini söylemişti. Spicer, gazetecinin sözlerine açıklık getirmesi şeklindeki ricası üzerine de "Hitler zehirli gazı kendi halkına karşı Esed'in yaptığı gibi kullanmadı. O insanları Holokost merkezlerine kapattı. Ama Esed gibi şehirlerin üzerine kimyasal yağdırmadı” demişti.

DW'nin bildirdiğine göre Spicer, Beyaz Saray'daki basın toplantısından sonra "Holokost vahşetini küçültmeyi hiç düşünmediğini ve kimyasal silahların şehirlerde kullanılması ile arasındaki farkı ortaya koymaya çalıştığını" söyledi. Spicer, "masum insanlara saldırılmasının affedilebilecek bir şey olmadığını" da sözlerine ekledi. Spicer, televizyonuna verdiği demeçte de Holokost hakkında yersiz ve hassasiyetten uzak ifadeler kullanmış olmaktan üzüntü duyduğunu ve hatasını kabul ettiğini söyledi.

Holokost kurbanlarını temsil eden dernekler, Amerikan Yahudileri Komitesi ve Demokrat Parti, soykırımı ile arasında paralellik kurmasından dolayı Beyaz Saray sözcüsünü kınadı.

Spicer'ın "Holokost merkezleri" ile kastettiği Nasyonal Sosyalistlerin toplama ve imha kampları. Başta olmak üzere bir milyon kişi Auschwitz ve diğer kamlardaki gaz odalarında katledilmişti. Nazilerin toplam altı milyon Yahudi'yi öldürdü.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Fransa’dan Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Fransa, Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun kanıtlanması durumunda bu ülkeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Fransa Hükümet …

BM’den Fransa’ya Burka Yasağını Kaldır Çağrısı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Fransa’ya burka yasağını kaldırması çağrısında bulundu. BM’nin İnsan Hakları Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.