Cuma, 22 Mart 2019

Trump’ın ‘IŞİD’i yenmek için’ planı hazır

Başkanı ’ın, ile savaşı hızlandırmak üzere Pentagon’dan talep ettiği planın ilk hali Beyaz Saray'a iletildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Albay Jeff Davis, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile savaşı hızlandırmak üzere Pentagon’dan talep ettiği planın ilk halinin Beyaz Saray’a iletildiğini ve Savunma Bakanı Jim Mattis’in planla ilgili Beyaz Saray yetkililerine bugün brifing vereceğini bildirdi.

Davis, gazetecilere yaptığı açıklamalarda planın bir ön çalışma olduğunu ve detaylarının açıklanmayacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Başkan Trump'a rehberlik etmek üzere hazırlanan IŞİD’i yenme planının ilk hali tamamlandığını belirten Davis, şunları ifade etti:

"Tabi ki daha önce de vurguladığım üç şeyi burada vurgulamak istiyorum. Birincisi bu plan daha bir ön çalışma. Başkanlık Genelgesinin talimatını verdiği şeydir. Daha geniş bir plan için bir çerçevedir. İkincisi bu sadece askeri plan değil aynı zamanda diplomatik, finansal, istihbarat, siber ve kamu diplomasisi dahil ulusal gücün tüm unsurlarını ilgilendiren bir plan ve başka kurumlarla ortaklaşa hazırlanan bir plan. Üçüncüsü bu plan gerçekten sadece ve ile ilgili değil aynı zamanda bölgeler arası bir plan. DEAŞ’ı küresel çapta yenmekle ilgili."

TÜRKİYE VE PLANDA YER ALIYOR

Planın gizli kalacağına vurgu yapan Davis, başta ve Rusya olmak üzere IŞİD ile savaş konusunda bölgede rol sahibi olan ülkelerle diplomatik angajmanların planın önemli bir kısmını teşkil ettiğine dikkati çekti.

Davis, söz konusu planda 'nın IŞİD'ten alınması ile ilgili bir yol haritası çizip çizmediği yönündeki soruya cevap vermekten kaçınarak, için kararı verilmiş bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Gazze Gece Boyunca Bombalandı

İsrail, dün akşam saatlerinde abluka altındakiGazze Şeridi’nden sınırın İsrail tarafına roket atıldığı gerekçesiyle Gazze’de bazı …

İsrail’den Hamas’a Saldırı

İsrail Savaş uçaklarının, dün gece Hamas’a ait 8 alanı bombaladığı bildirildi. İsrail Rejim Ordusu, dün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.