Trump’a rağmen Kaliforniya Norveç ile çevre anlaşması imzaladı

 

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, Başkan Donald Trump’ın çevre politikalarına olumsuz yaklaşımına karşın Norveç ile çevre anlaşması imzaladı. Kaliforniya Norveç’in elektrikli araç kullanımı insiyatifi konusunda bilgilenmek istiyor.

Kaliforniya Eyaleti Çevre Direktörü Matt Rodriguez ile Norveç İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen’in Eyalet Başkenti Sacramento’da imzaladıkları Çevre Anlaşması sonrasında konuşan Eyalet Çevre Direktörü Matt Rodriguez ”Sera gazı emisyonlarını sınırlamak için ortaklara ihtiyacımız var; Norveç ise, resmi işbirliği yapmak istediğimiz çok iyi bir ortak” dedi.

”Bu Trump’ın iklim politikalarına itibar etmediğiniz anlamına mı geliyor?” şeklindeki bir soruyu da Matt Rodrigoz ”Washington’da yaşananları tümüyle göz ardı edemeyiz. Ancak uygulamaya devam ettiğimiz bizim kendi programımız var ve diğer ülke ile özel sektör ile işbirliğine devam ediyoruz. Elektrikli otomobil programlarını güçlendirmek bizim için çok önemli ve Norveç bu konuda uzun bir yol kat etti” dedi.”

İmzalanan anlaşmaya göre iki ülke, özellikle yenilenebilir enerji ve ulaşımdaki emisyonların azaltılması gibi enstrümanlar ve hedeflerle ilgili bilgi alışverişinde bulunacak ayrıca tropik ormanların neden olduğu sera gazı emisyonlarını azaltacak tedbirler üzerinde de işbirliği yapacak ve yeşil bir ekonomiye geçiş araştırması konusunda işbirliği çabalarını arttıracaklar.

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.