Çarşamba, 23 Ocak 2019

Trump ve Macron görüşmesinden yeni İran anlaşması mesajı

Devlet Başkanı Emmanuel ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Suriye savaşı ve İran ile nükleer anlaşmanın geleceğine dair görüştü.

İkili görüşmelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Trump, “İran’a Akdeniz’e ulaşma fırsatı vermeyeceğiz. Güçlü ve kalıcı iz bıraktıktan sonra ’den çıkacağız” dedi. Fransa’ya ise ’deki desteği için teşekkür etti.

Suriye konusuna ilişkin, ”Suriye’den çekilmeyi çok isterdim” açıklamasını yaparken Macron ”Suriye sorununu ele aldık. Bugün Suriye konusunda, DAEŞ karşısında uluslararası için biraradayız ama yarın Suriyede siyasi çözüm konusunu çözmemiz de gerekiyor. Suriye insanları geleceklerine özgür şekilde seçmeli” dedi.

Macron, ”İran ile yeni bir anlaşma üzerinde çalışmak isterdik, çıkarlarımız dahilinde resme daha geniş bakmak gerekir” vurgusu yaptı. Trump ise ”anlaşma olabilir de olmayabilir de” dedi.

Suriye konusunda sürecin ne kadar uzaması bekleniyor sorusuna Macron, ”Uluslararası koalisyonun DAEŞ konusu bitti şimdi barış insası sürecinin başladı, diplomatik işi bitirmemiz lazım, bunun daha başındayız” dedi. Sahada DAEŞ karşısında bulunduk, şimid yeni bir çerçevede savaş sonrası adaptosyon zeminin hazırlanması ve sahadaki realitenin düzelmesi ve uzun vadeli barışın tesisi için ortak çalışacağız” ifadeleRİni kullandı.

Trump ise Fransa ile bu konuda yakın çalıştıklarını ifade etmekle yetindi.

Macron, değil barış inşasının önemini vurguladı ve endişelerin çözümüne bu yönde yaklaşmak gerektiğini vurguladı.

Trump ise ’nun ’ye 7 trilyon dolar maliyeti olduğunu ve karşılığında hiçbir şey alınmadığını vurguladı. ” bedel ödemeye devam etmeyecek, sahada askerlerimiz var” diyen Trump, bunun bedelini ödeyecek ülkeler olduğunu ifade etti.

Trump İran’ın kendilierini tehdit etmesi durumunda bunun bedelini ödeyeceğini de vurguladı.

Öte yandan Cenevre’deki Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı’nda konuşan İran’ın Temsilcisi Reza Najafi, “İran’ın yaptığı nükleer anlaşmaları yeniden müzakere etmeyeceğini ve değiştirmeyeceğini” açıkladı.

Reza Najafi, ABD’nin 2015 yılında imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na karşı sorumluğu olduğunu da belirtti.

Trump’tan macron’a kepek jesti̇

ABD ve Fransa arasındaki ilişkilerin ne denli iyi olduğundan söz eden Donald Trump, Macron’a “Başkan, herkes ne mükemmel bir ilişkimiz olduğunu söylüyor. Bu da doğru, bu yalan haberlerden değil. Sizi burada ağırlamak büyük bir onur. Çok özel bir ilişkimiz olduğu doğru.” dedikten sonra, sağ elini Macron’un omzuna attı. İşaret parmağı ile birkaç kez Macron’un omzunu silen Trump, “Küçük bir kepek parçası temizledim. Çünkü her şeyi mükemmelleştirmeliyiz. İşte şimdi mükemmelsin.” dedi.

Fetih Medya

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.