Libya Savaşında Son durum, Rusya’nın Akdeniz Tatbikatı ve Bölgesel konjonktürde İslam Dünyasının hali…

Türkiye destekli Trablus Hükümeti son günlerde operasyonlarını arttırmıştı.Özellikle Türkiye’ nin  SİHA’lar ile kritik hedeflere nokta atışları yapılmış üst düzey komuta kademesi askeri mühimmat ve hava üsleri başarılı şekilde vurulmuştu

Trablus Hükümeti, Trablus-Misrata-Sirte hattında uçuşa yasak bölge oluşturmayı ve yoğun hava saldırıları faaliyetleri başlatmayı planladıklarını, bu yapılacak harekata da “Ölüm Yıldırımları” ismini vereceklerini duyurdu.

Trablus Mitiga Uluslararası Havalimanı, Trablus güneyi ve bir hastaneye Libya Ulusal Ordusu tarafından roket atışları yapıldı.

Rusya, Doğu Akdeniz’de hava ve donanma tatbikatına başladı. Bu durum asırlardır sıcak denizlere inme hayali kuran Rusya’nın bugün geldiği noktanın en bariz belirtisi.Hali hazırda Esed ile yaptığı anlaşmalarla Suriye’de Liman ve Askeri Üs sahibi oldu.Libya’da ise etkin olarak sahada ve Hafter’i destekliyor. Hiç bir yasal statüleri olmamasına Karşın WAGNER paralı asker gücü etkin olarak Suriye ve LİBYA’da operasyonel olarak sahada. Bu birlikler Resmi olarak asker olmadıkları için zaiyat olarak kayıtlara geçmiyor bu yüzden Rusya’nın kayıpları konusunda kesin bir bilgi yok ayrıca bu birliklerin işledikleri olası savaş suçlarından da Devlet olarak suçlanma ve mahkum olma durumundan yasal boşlukları kullanarak kurtuluyor. Aynı durumu ABD ‘de Irakta uygulamış işlenen insanlık suçları sebebiyle(walter v. s) Özel Şirketler vede bu şirketlerde çalışanlar sorumlu tutulmuştu.Yasal mesuliyetten kurtulmak için bu durumu şimdi Rusya kullanıyor. Bu birliklerin Suriyede’ki insanlık dışı uygulamaları daha evvel İnternete sızmış yağut kasıtlı olarak verilmişti. Bu kayıtlar olmasa dahi ÇEÇEN savaşlarından zaten RUSLARIN savaş ahlakı ve merhametten ne kadar yoksun oldukları biliniyor. Hal böyle iken Rusya’nın bu gün Akdeniz’de hakim güç olma yolunda ilerlemesi her açıdan büyük sıkıntı. Rabbim Müslümanları selamette kılsın. Müslümanlar, bölgede bu kadar çok vede gerek askeri gerek ekonomik gerek teknolojik açıdan gelişmiş aktörler Ve onların yerel işbirlikçileri varken  doğru stratejiler geliştirmeli kısa orta uzun vadeli planlar yapmalı bunları pratikte uygulamaya koymak adına konjoktürü doğru okuyup hareket etmeliler.Gerekli alanlarda Gerilla  taktiğini savaş stratejisi olarak kullanmalılar lakin artık Gerilla kafasından kurtulmalı doğru siyaset sahada da bu siyasi hedef doğrultusunda hareket edecek birlik ruhuna kavuşmanın yolları aranmalı. Yıllardır yürütülen savaşlar şehidlerin kanları heba olsun diye yada hezimete uğratılan düşmanın yerini başka bir azılı düşman alsın diye değildi.