TMV Etiyopyalıları FETÖ’nün oyununa karşı uyardı

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Etiyopya Koordinatörü Adem Koç, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait ülkedeki okulların kayıt almaya devam etmesi üzerine ulusal medyadan velilere "kayıt yaptırmamaları" uyarısında bulundu. Ülkedeki FETÖ yapılanması, kurumların devir işlemlerini boşa çıkarmak için diğer bazı ülkelerde olduğu gibi hileli satış yoluna gitti. Okulları Almanlara sattıklarını duyuran FETÖ'cüler yeni dönemde okul idaresinin değişeceğini ileri sürdü.

Etiyopya'nın ulusal gazetelerinden The Reporter'a konuşan Koç, hükümetin ülkedeki okulları TMV'ye devredeceğini ve kayıt yaptıran ailelerin mağdur olabileceğini söyledi.

"Aileler dikkatli olmalı, Türkiye artık bu örgütün okullarından alınan diplomaları tanımayacak." diyen Koç, TMV'nin öğrencilerine yeni dönemde hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde burs imkanları sağlayacağını ifade etti.

Ülkedeki TMV yapılanmasının, Etiyopya hükümetinin davetiyle başlatıldığını hatırlatan Koç, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn'ın hem Eğitim Bakanlığına hem de Etiyopya Yatırım Komisyonuna "Necaşi Ethio-Türk" ve "Rainbow" adı altında faaliyet gösteren okulların TMV'ye devrini öngören bir mektup gönderdiğini vurguladı.

Koç, Etiyopya'daki TMV yapılanmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek Etiyopya Eğitim Bakanlığının devir konusunda izleyeceği süreci beklediklerini ifade etti.

OKULLARI ALMANLARA "SATIP" İSMİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Öte yandan ülkedeki FETÖ yapılanması, kurumların devir işlemlerini boşa çıkarmak için diğer bazı ülkelerde olduğu gibi hileli satış yoluna gitti.

İlgilinizi Çekebilir: 3 yıldır aranıyordu! Barakada yakalandı

Yerel medya ilanlarında okulları Almanlara sattıklarını duyuran FETÖ'cüler yeni dönemde okul idaresinin değişeceğini ileri sürdü.

Ülke genelinde 6 okulu bulunan örgüt, okulların isimlerini değiştirerek gelecek yıl için kayıt almaya devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI SÖZ VERDİ

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la geçen aylarda Türkiye'de düzenlediği ortak basın toplantısında, "Türk halkı dik durarak bu terörist gruba (FETÖ) karşı demokrasilerini ve sevgili ülkelerini koruma yönünde çok büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Bu bağlamda hükümetim, Gülen'e ait okulları Maarif Vakfına devretme kararı almıştır." demişti.
AA