Theresa May Brexit geçiş sürecinin uzamasından yana

İngiltere Başbakanı May, Brexit geçiş sürecinin birkaç ay uzaması önerisine sıcak baktığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışı (Brexit) sonrası öngörülen geçiş sürecinin uzatılabileceği önerisine sıcak baktığını açıkladı.

AB liderler zirvesi için Brüksel'de bulunan May, Perşembe sabahı yaptığı açıklamada "Şu anda bir düşünce aşamasında olan yeni bir fikir ortaya çıktı. O da, geçiş sürecinin birkaç aylık bir süre için uzatılmasıdır" dedi. May, geçiş sürecinin "sadece birkaç aylığına" uzatılabileceğinin özellikle altını çizerken, asıl amaçlarının geçiş sürecinin önceden belirlenen Aralık 2020'de bitirilmesi için uğraşmak olduğunu belirtti ve şu aşamada sürecin uzatılma fikrinin gerçekleşmesini beklemediğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Brexit sonrası geçiş süreci için öngörülen sürenin bir yıl ertelenebileceği önerisini gündeme getirmişti. Yeni hedefi 2021 yılı sonu olarak belirleme taraftarı olduklarını söyleyen Tajani, böylesine bir ertelemenin kendilerine bir ticaret anlaşmasına varmak için daha fazla zaman tanıyacağını aktardı. Tajani bunun İngiltere'nin, hiçbir karar alma yetkisi olmaksızın, AB kurallarını öngörülenden daha fazla süreyle uygulamak durumunda kalacağı anlamına geleceğini de sözlerine ekledi. Bu öneri aynı zamanda İngiltere’nin söz konusu süre zarfında AB Gümrük Birliği ve ortak pazarda kalmasını öngörüyor.

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.