Taliban’dan yabancı güçlere saldırı: 2 ölü.

Taliban’dan yabancı güçlere saldırı: 2 ölü.

Kandahar vilayetine bağlı Daman ilçesinde NATO askeri konvoyuna patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 2 ABD askeri öldü.
Bu yıl öldürülen ABD askerlerinin sayısı bugünkü saldırı ile birlikte dokuza ulaştı.
Kandahar polis sözcüsü Ziya Durani, NATO konvoyunun geçişi sırasında park edilen aracın patlatılarak saldırının gerçekleştirildiğini dile getirdi. Bazı kaynaklar ise patlayıcı yüklü aracın hareket halinde askeri konvoyu hedef aldığını belirtti. Kandahar Valiliği’nden yapılan açıklamayla yerel kaynaklarda 1 askeri aracın tahrip edildiği duyruldu.
Saldırıyı Taliban üstlendi.
Taliban, Mansuri Operasyonları ile daha çok yabancı güçlerin hedef alınacağını operasyonun başlatıldığı sırada açıklamıştı.
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ‘Esedullah Kandahari’ adlı İslam Emirliği’ne bağlı mücahidin bomba yüklü kamyonla NATO güçlerine saldırı düzenlediğini, saldırı sonucu 2 zırhlı tank ile birlikte 15 işgalci askerin öldürüldüğünü açıkladı.
Kandahar, Taliban’ın kuruluşundan bu yana pek aktif olduğu stratejik vilayetlerden.
Askeri konvoy, Eyalet Valisinin makamında yapılan görüşmenin ardından ülkenin en büyük ikinci askeri hava üssüne dönüş yaptığı sırada hedef alındı.
Taliban, Kandahar vilayetinin çeşitli bölgelerinde Afgan Güvenlik Güçlerine karşı çok çetin bir savaş veriyor. Vilayette; Başkent Kabil’e bağlanan otoyolların kapatıldığı, Argistan, Maruf ve Şah Vali Kot ilçelerinde şiddetli olarak çatışmaların devam ettiği biliniyor. Saldırının gerçekleştirildiği Daman ilçesinde Taliban’ın elinde az bir bölge mevcut, daha çok gerilla saldırıları sürdürülüyor.
Taliban, Kandahar vilayetinde düzenlediği operasyonlarda ele geçirdiği silah ve mühimmatların görüntülerini paylaştı.
Fetih Medya
Fetih Medya  Fetih Medya
Salih Aydın

Twitter : Krokons

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.