Perşembe, 21 Şubat 2019

Taliban’dan ‘ABD’nin Afganistan işgalinin 17. yılı’ açıklaması

, öncülüğündeki koalisyonunun 'ı işgalinin 17. yıldönümü nedeniyle bir yayınladı.

Taliban, ABD'in Afganistan'ı işgalinin 17. yılı sebebiyle bir açıklama yayınladı.

Grubun resmi sitesinden yapılan açıklamada, "7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan'ın ABD öncülüğündeki NATO askeri koalisyonu tarafından edildiği, ülkenin hava ve kara dokunulmazlığının ihlal edildiği" vurgulandı.

Taliban'ın açıklamasının ilgili kısımları:

– "Görünüşte işgal, Afganların ne dahil ne haberdar olduğu, ne de Amerikalıların gayrimeşru bir işgale akla ve mantığa uygun bir temel oluşturabilecek bir delil sunabildiği olaylarının sakat bahanesiyle başladı. Bu esnada, barış ve istikrarın sağlanmasıyla gruplar arası anarşizm ve iç savaştan henüz kurtulan ülke topraklarının yüzde 95'inde İslami sistem uygulanıyordu."

– Taliban, ABD'nin ülkeye "istikrar, uyuşturucunun ortadan kaldırılması, Afganların istediği bir hükümet sisteminin kurulması" gibi söylemlerle girdiğini, ancak yaklaşık 20 yılın ardından ülkenin altüst olduğunu, ülkede barış, istikrar ve normal hayatın oluşamadığını, işgalden önce "İslam Emirliği" tarafından minimize edilen üretiminin tekrar rekor kırdığını belirtiyor. Bunun yanı sıra "Afganların istediği bir hükümetin" kurulmadığı, bunun yerine "yolsuz, yalancı ve kaos getiren" bir yönetimin tesis edildiği ifade ediliyor.

– Grup, ülkede sivil yaşam alanlarına yönelik bombardımanın günlük bir rutin halini aldığını, "Amerikalı işgalciler tarafından etnik farklılıkların kışkırtıldığını", gençlerin "Batılı ahlaksızlıklarla" bozulduğunu öne sürüyor.

– Taliban açıklamasının mevcut gündeme temas eden en önemli bölümü, grup tarafından ABD'nin barış görüşmelerine net bir şart koşulması. Taliban, ABD işgalini kınayarak yabancı güçlere ülkeyi terk etme çağrısını yineliyor. Taliban'a göre şartsız bir çekilme "meselenin gerçekçi ve tam çözümü için İslam Emirliği'nin tekraren ifade ettiği yegane geçerli ve rasyonel yol" niteliğinde. Gruba göre aksi takdirde Afganlar Taliban çatısı altında "işgalcilere" karşı savaşa devam edecek.

Söz konusu yayında kullanılan dil, akademik çalışmalara orijinal haliyle kaynaklık edebilmesi için olduğu gibi aktarılmıştır.

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.