Tahriru’ş Şam’da ‘geçici hükümet’ gerilimi: Özel Kuvvetler o ismin yargılanmasını istedi

Tahriru'ş Şam liderlerinden Hüssam El Atraş’ın açıklamalarının yankıları sürüyor.

Suriye muhalefetinin en geniş ve organize rejim muhalifi grubu Tahriru'ş Şam'a bağlı Özel Kuvvetler birimi, liderlerinden Hussam el Atraş'ın yargılanmasını talep eden bir açıklama yayımladı.
Asya'nın Sesi'nin haberine göre, Genel Şer’i Komite Lideri Ebu Yusuf El Hamavi’ye hitap edilen açıklamada "Hussam El Atraş’ın yayınladığı ifadelerden İslam’ın aksine ve Şam’da icra edilen cihadın amaçlarının hilafına olan sözler, Tahriru'ş Şam’ın liderlerinden ve askerlerinden olan Mücahitlere zarar vermiştir" denildi.

Sert bir dille yazılan açıklama, "Bunca yıllık cihadın ve fedakarlıkların; şehitlerin ve kanların fedasından sonra biri çıkıp bu talepleri isteyebiliyor." ifadeleriyle devam etti.

Tahrir Eş Şam Özel Kuvvetleri ve Ceyşul Nusra tarafından yayınlanan açıklamada "Hüssam El Atraş’ın ifadeleri fitneye neden oldu, safları böldü ve bazılarının grubu hatta cihadı terk etmesine sebebiyet verdi" denilerek yargılama talep edildi.

Bildirinin altına imza atanlar arasında,

Ukbe El Şami (Ceyşul Nusra ve Özel Kuvvetler Genel Yetkilisi)

Ebu Abdullah El Yemeni (Genel İdare Yardımcısı)

Ebu Ubeyde El Hamavi (Askeri Emir Yardımcısı)

Şeyh Ebu İbrahim Şeyh Bahr (Şeri Yetkili)

Ebu Sariye El Hani (İdari Yetkili)

Ebu Şema El Ensari (İdari Emir Yardımcısı) var.

Hüsam El Atraş ne demişti?

Tahriru'ş Şam Heyeti üst düzey liderlerinden Hussam El Atraş, resmi hesabından yaptığı açıklamayla "İdlib’teki ve civarındaki Sünnileri uluslararası meşruiyet kazandıktan sonra soykırım ve vilayetin yıkımından korumak adına bölgeyi yönetmesi için Geçici Hükumete teslim etmeli" dedi.

Çeçenistan’daki Grozny trajedisine benzememesi için İdlib’te kalan Sünnilerin korunması gerektiğini belirten El Atraş, bunun bölgeyi geçici hükümete teslimiyle mümkün olacağını savundu.

Hussam El Atraş’ın ürettiği çözümler arasında "kurtarılmış bölgelerin geçici hükümete teslimi, Savunma Bakanlığı'nın kurulması ve askeri grupların kendilerini feshederek Savunma Bakanlığı bünyesine katılması" gibi öneriler de var.

El Atraş, "Geçici hükümetin uluslararası meşruiyete sahip olduğunda bir şüphe yok, bu yüzden geçici hükümet kurtarılmış bölgeleri koruyabilecektir. Uluslararası toplum tarafından tanındıktan sonra geçici hükümetin sınıflandırılması mümkün değil’ ifadelerini kullanmıştı.

İslami Bülten / Haber Merkezi