Tahrir Eş Şam İle Hizbullah Arasında Karşılıklı Ceset Teslimi

Lübnan Hizbullah Örgütü ile Heyet Tahrir Eş Şam arasında yaşanan çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği, iki örgüt karşılıklı ceset değişimi gerçekleştirdi.

Lübnan – Suriye sınırındaki Arsal’da yaşanan çatışmaların ardından Hizbullah Örgütü Perşembe günü ateşkes anlaşması yapıldığını ilan etmişti. Anlaşma, Lübnanlı yetkililerce de doğrulanmıştı.

Lübnan Ordusu tarafından desteklenen Hizbullah Örgütü, Carud Arsal’da yer alan Heyet Tahrir Eş Şam üyeleriyle altı gün boyunca çatışmış ve varılan anlaşmayla Tahrir Eş Şam birlikleri geri çekilmeyi kabul etmişti.

Hizbullaha bağlı ‘Savaş Medyası’ adlı kuruluş, anlaşmanın ilk aşamasının Pazar günü uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Söz konusu kuruluşa göre 9 Tahrir Eş Şam savaşçısının cesedine karşılık Carud’da ölen 5 Hizbullah üyesinin cesedi karşılıklı teslim edilecek.

Yerel kaynaklar Suriyeli cihat yanlılarının cesetlerinin adli tıp kontrolü için hastaneye kaldırıldığını belirtti. Diğerlerinin ise İdlib’e gönderileceği ifade edildi.

Ateşkes anlaşması, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın Arsal’daki durum hakkında yaptığı televizyon konuşmasından bir gün sonra geldi.

Hasan Nasrallah, Tahrir Eş Şam’ın Arsal bölgesinde elinde bulundurduğu bölgelerin çoğunu kaybettiğini söylemişti. Nasrallah ‘büyük bir askeri zaferle karşı karşıyayız’ demişti.

Nasrallah ayrıca operasyonlardaki yardımlarından dolayı Lübnan Silahlı Kuvvetlerine de teşekkür etmişti. İran destekli örgüt, Tahrir Eş Şam’a karşı Arsal’da verdiği savaşı Lübnan ve Esed Rejimiyle ortak yürütüyordu.

Şii Hizbullah Örgütü bu hafta yayınladığı ültimatomla Sünni cihat yanlılarına ‘kanlarını koruyabilmek için silahlarını bırakma çağrısında’ bulunmuştu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.