Tahrik-i Lebbeyk Pakistan’ın kurucusu Hadim Hüseyin Rizvi hayatını kaybetti

Pakistan'da Tahrik-i Lebbeyk partisinin kurucusu olan Hadim Hüseyin Rizvi'nin hayatını kaybettiği bildirildi.

Batılı kaynaklarca Pakistan'ın 'en radikal siyasi partisi' olarak gösterilen Tahrik-i Lebbeyk Pakistan'ın (TLP) kurucu liderlerinden olan Mevlana Hadim Hüseyin Rizvi'nin dün hayatını kaybettiği açıklandı.

Pakistan'ın Lahor şehrinde yaşanan ve bir süredir yüksek ateş nedeniyle şikayet eden Hadim Hüseyin Rizvi, durumunun ağırlaşması üzerine dün akşam saatlerinde Şeyh Zayid hastanesine kaldırıldı.

Ancak hastane kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Rizvi'nin hastaneye gelmeden önce durumunun ağır olduğunu, bu nedenle hayatını kaybetmiş bir şekilde hastaneye getirildiğini açıkladı.

Hadim Hüseyin Rizvi'nin yakınlarında ise herhangi bir hastalık şikayetinin bulunmadığı ifade edildi.

Rizvi'nin cenazesi çok sayıda parti mensubunun toplandığı evine götürüldü.

Aralarında Pakistan Başbakanı İmran Han'ın da olduğu birçok isim Rizvi için taziye mesajı yayınladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, sosyal medya hesabı üzerinde paylaştığı mesajında, "Mevlana Hadim Hüseyin Rizvi'nin hayatını kaybetmesi nedeniyle ailesine taziyelerimi iletiyorum. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun" ifadelerini kullandı.

On the passing of Maulana Khadim Hussain Rizvi my condolences go to his family. Inna lillahi wa inna ilayhi raji'un.

— Imran Khan (@ImranKhanPTI)

Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP): Ölümden Pakistan yönetimi sorumlu

Hadim Hüseyin Rizvi'nin ölümünün ardından bir açıklama yayınlayan Tahrik-i Taliban Pakistan ise, Rivzi'nin ölümünden tıpkı Adil Han ve Semiul Hak'ın ölümünde olduğu gibi Pakistan yönetiminin parmağı olduğunu öne sürdü.

Hadim Hüseyin Rizvi

Mevlana Hadim Hüseyin Rizvi Pakistan'ın Pencap eyaleti kuzeyindeki Attock şehrinde 22 Haziran 1966'da dünyaya geldi.

Rizvi, geçtiğimiz dönemde İslam Peygamberine yönelik hakaret karikatürlerinin yayınlanması sonrasında Fransa karşıtı vaazlarından birinde Pakistan'ın atom bombalarını İslam Peygamberine hakaret edenler için kullanması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Mepa News