Tacikistan’da İslam’a savaş devam ediyor


Çoğunluğu Müslüman olan Tacikistan'da cumhurbaşkanı, İslami hicap ile mücadele planında yeni bir kıyafet yönetmeliği çıkararak denetleme komisyonu kurdu.

Vatandaşlarına "uygun" kıyafet tanımlamak, Tacikistan'ın otoriter rejiminin, ülkede yaşayan insanları baskı altına almanın bir başka biçimi. Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman , hem erkekler hem de kadınlar için "uygun" bir kıyafet kuralı koyarak bunu denetlemek için özel bir komisyon oluşturulması emrini verdi.

Yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip eski Sovyet cumhuriyeti olan Tacikistan, ağırlıklı olarak Müslüman bir ulus. Kendisini laik olarak tanımlayan cumhurbaşkanı, dindarlığı aşırılık ile ilişkilendirerek dini özgürlükleri kısıtlamaya çalışıyor.

1992'den beri iktidarda olan Cumhurbaşkanı Rahman, yıllar boyunca giderek daha otoriter hale geldi ve ülkesinde özel hayat ve siyasi ifadeleri sınırladı.

Yeni kıyafet düzenlemesi ve denetleme komisyonu, "yabancı kültür" olarak adlandırılan siyah çarşaf giyimi ile savaşmakla görevli. Kültür Bakanı Shamsuddin Omurbekzoda, giysileri "Tacik geleneklerini" ve "modern" yaşamı göz önüne alarak tasarlayacağını söyledi. Bakanlık "yabancı giysilerin giyilmesini önlemek için, ulusal kadın giyim örnekleri hazırlanıyor " dedi.

"Bu siyah çarşafların arkasında saklanan insanları kimse bilmiyor" diyen bakan, kadınların siyah dini kıyafet giymesini "yabancı moda taklitçiliği" olarak nitelendirdi..

Yeni kıyafet kuralının politik mesajı oldukça açık. Bu, insanların özel hayatlarının önemli bir unsurunu kontrol etmek ve kitlelere merkezi olarak tasarlanmış üniforma sınırı koymak olarak yorumlanıyor.

Ayrıca, cumhurbaşkanı ve kültür bakanı tarafından yapılan resmi konuşmalarda kullanılan terimler çelişkili, tartışmalı ve kimi zaman hakarete varan ifadeler içeriyor.

Örneğin Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı tarafından İran'da tesbit edilen kıyafet kurallarında kadınların önceden belirlenmiş uzunluk ve renkte eşarp dahil tam İslami örtü giymeleri emri verilirken, Tacikistan'daki kıyafet yasası tüm bunları kaldırıp yerine "Geleneksel bir üniforma" koymak istiyor. İran ve Suudi Arabistan'da, ahlak polisi kadınların kıyafet kurallarını uygulamasını takip ederken Tacikistan'da yeni komisyon "modern" Tacik modasını zorlayacak. Tacikistan'daki kıyafet kuralları, laik görünüşleri dayatmak için uzun süredir alınan tedbirlerin en sonuncusu.

Kaynak : dünya bülteni

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.