Tacikistan, Taliban’a Karşı Rusya’dan Yardım İstedi

Tacikistan yetkilileri, askerlerine Taliban’a karşı eğitim vermesini istedikleri Rusya için ‘ülkelerinin en büyük destekçisi’ diyor. Yetkililer, son dönemde Ankara’yla artan diyalogdan da memnunlar.

Afganistan İslam Emirliği Taliban’la giriştiği savaşı kaybeden Rusya’nın Tacikistan’a nasıl katkı sağlayacağı soru işaretlerine neden oldu.

İki yıl önce darbe girişiminin sorumlusu olduğunu iddia ettikleri Tacikistan Diriliş Pаrtisi’ni ‘terör örgütü’ ilan eden Tacikistan yetkilileri, terörle mücadele konusundaki kararlılıklarını sürdüklerini söyledi.

“Teröre karşı iş birliği anlaşması içerisinde olduğumuz Rusya, bizim en büyük destekçimiz. Ortadoğu’da savaşmaya giden terör örgütlerine ve Cihad yanlısı gruplara katılan Tacikistan vatandaşları, zaman zaman Rusya ve Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya gidiyor ve aynı güzergahtan geri dönüyor. Bu süreçte Rusya tespit ettiği terör şüphelilerini derhal Tacikistan makamlarına iade etti.”

Rusya’nın Tacikistan’da bulunan askeri üssünün anlaşma kapsamındaki önemli bir işaret olduğuna değinen kaynaklar “Rusya’yla ortak çabalarımızı daha fazla artırmalıyız. Tacikistan’ın terörle mücadelesi için Rusya’dan kapsamlı bir askeri eğitim çalışması yürütmesi yönündeki beklentimiz var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin özellikle 2016’nın son çeyreği itibariyle kendileriyle aktif bir iş birliği içinde olduğuna vurgu yapan yetkililer “Tacikistan Diriliş Pаrtisi Lideri Muhiddin Kabiri uzun bir süre Türkiye’de bulundu ancak Türk makamlarıyla istişarelerimiz sonucu bu şahıs sınır dışı edildi. Bu, iş birliğininin önemli bir göstergesi” diye konuştu.

Kaynaklar, son olarak bir hafta önce Suriye’deki savaşa katılan altı Tacikistan vatandaşının da Türkiye tarafından ülkelerine iade edildiğini sözlerine ekledi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.