Perşembe, 24 Ocak 2019

Suudiler, El Kasım’daki kum fırtınası nedeniyle okulların tatil edilmesini istiyor

Suudi Arabistan’ın El Kasım bölgesindeki Eğitim İdaresi, bölgede yaşanan kum fırtınasına rağmen okulları tatil etmedi. Okulların tatil edilmesini isteyen öğrenci velileri, yetkilileri, çocuklarının güvenliği ve sağlığına aldırış etmemelerinden dolayı eleştirdi.

Aileler, El Kasım bölgesinde şiddetli kum fırtınasının etkili olması nedeniyle meteorolojinin eğitimi askıya alma tavsiyesine uyulmasını talep etti. Kum fırtınasının şiddetini arttırması ile birlikte sosyal medyada çeşitli hashtag etiketleri ile öğrencilerin sağlığı için tehlike arz eden hava koşullarında eğitimin askıya alınmaması eleştirildi.

El Kasım bölgesi ve Hafar el-Batin şehrinde yoğun kum fırtınasının etkili olması ve görüş mesafesinin azalmasıyla birlikte herhangi bir acil durum beklentisi ile güvenlik hizmetleri ve ambulanslar seferber edildi.

Fetih Medya

“Öğrenciler kum fırtınası altında okullarına nasıl ulaşacak?”

Meteroloji Uzmanı Bedi el-Kurini, Twitter üzerinden yaptığı ile havanın okula gitmek için pek uygun olmadığını ve eğitimin askıya alınması gerektiğini vurguladı.

Meteroloji ve astronomi konusunda çalışmalar yapan Ebu Abdurrahman el-Sahri de yine hesabı üzerinden değerlendirmede bulunarak, “Öğrenciler, özellikle de ilkokul öğrencileri, okul koridorları, sınıflar, masa ve sıralarda biriken kumlar ile nasıl eğitim alabilecek? Köylerde, çalıştıkları okullara ulaşmak için uzun mesafeler yol alan öğretmenler var. Bu kum fırtınası ile kesinlikle risk altında olacaklar. Öğrenciler de, onlar bu toz fırtınası altında okullarına nasıl ulaşacak?” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji ve Çevre Koruma Genel Başkanlığı ise El Kasım bölgesinde etkili olacak kum fırtınasının görüş mesafesinin azalmasına neden olacağını belirterek uyarıda bulundu.

Sivil Savunma Birimi de, kamu güvenliğinin sağlanması için gerekli olmadığı takdirde dışarı çıkılmamasını, panoları ve elektrik direklerine yaklaşılmamasını ve özellikle solunum yolu hastalarının evlerinde kalmasını tavsiye etti.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.