Suudi Arabistan’dan İran’a cevap


İran Devrim Muhafızları'nın terör saldırılarının arkasında Suudi Arabistan'ın olduğu açıklamasının ardından, Suudi yetkililerden bu iddialara cevap geldi.

Devrim Muhafızları, yayımladığı açıklamada şunları kaydetti: "Saldırı, ABD Başkanı (Donald Trump) ve teröristleri destekleyen gerici (Suudi) liderlerle görüşmesinden bir hafta sonra gerçekleşti. IŞİD'in saldırıyı üstlenmesi, onların bu vahşi saldırıda parmağı olduğunu gösteriyor."

RUHANİ: MÜCADELEYE ODAKLANACAĞIZ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den de açıklama geldi. Ruhani saldırının İran’ı bir araya getirdiğini söyleyip "İran’ın terörizme karşı mücadelesine daha da odaklanacağını" kaydetti.

HAMANEY'DEN "HAVAİ FİŞEK" BENZETMESİ

Hamaney ise saldırıları "havai fişek" olarak tanımladı: "Bu havai fişeklerin İran’a hiç etkisi yok. Yakında ortadan kaldırılacaklar… Onlar, İran ulusuna ve yetkililerine etki edemeyecek kadar ufak."

SUUDİ ARABİSTAN REDDETTİ

Bu arada Suudi Arabistan, İran Devrim Muhafızları'nın suçlamasını reddetti. Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr "Terör saldırılarını ve masumların ölmesini, her nerede meydana gelmiş olursa olsunlar kınıyoruz."

İRAN'DA DAEŞ SALDIRISI

İran'ı sarsan IŞİD saldırılarında 12 kişi ölmüş, 43 kişi de yaralanmıştı. Bu IŞİD İran'da gerçekleştirdiği ilk saldırıydı.

Kaynak : Yeniakit