Suudi Arabistan’da ‘sessiz’ operasyon: Hedefte Şii kenti Katif var

Suudi Arabistan güvenlik güçleri bir süredir ülkenin güneyindeki Katif kenti yakınlarında Şiileri hedef alan sessiz bir operasyon yürütüyor. Suudi Arabistan güvenlik güçleri bir süredir ülkenin güneyindeki Katif kenti yakınlarında Şii ayrılıkçıları hedef alan sessiz bir operasyon yürütüyor
Suudi güvenlik güçleri ülkenin doğusundaki Katif kenti merkezi yakınlarında bulunan, Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Avamiye beldesinde operasyon yürüyor. Beldede yaşayan Şii ayrılıkçılar ile Suudi güvenlik güçleri arasında Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda onlarca kişi öldü ve yaralandı.

Avamiye beldesi konumu:

Çatışmalarda en az 25 kişi yaşamını yitirdi

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suudi Arabistan güçlerinin kuşatma altına aldığı ifade edilen beldede yaşanan çatışmalar sebebiyle en az 25 kişi yaşamını yitirdi. Yerel kaynaklar bölgede yaşanan çatışmalar sebebiyle ölen ve yaralanan kişilerin isimlerini sürekli olarak sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar.
Ölenlerin çoğunun sivil halktan olduğunu ifade eden yerel kaynaklar, yaşanan kayıpların beldeye yapılan ağır silah atışlarından ve keskin nişancılardan kaynaklandığını aktardı.

Belde harabeye dönmüş durumda

Yaşanan çatışmalar ile birlikte Suudi Arabistan güçlerinin buldozerler ile girdiği mahallelerde bina ve diğer yapıları yıkmaya başladığı bildirildi.
Beldenin Musavere mahallesinden aktarılan görüntülerde, çatışma sesleri eşliğinde buldozerlerin yıkım yaptığı görülüyor.

Destruction of #Mosawarah of #Awamia followed by SSSF bullets. #Awamiasiege #Qatif #Saudi pic.twitter.com/qUrjWarQdn

— Angry Qatifi (@AngryQatifi) August 1, 2017

Beldedeki yıkımın 'had safhada' olduğunu ifade eden kaynaklar bölgenin şimdiki Suriye'den farkı kalmadığını, Suudi Arabistan güçlerinin bölgede bir 'etnik temizlik' operasyonuna giriştiğini ifade ediyor.

Beldede meydana gelen yıkımın uydu görütüleri yayınlandı

Avamiye beldesinde çatışmaların en yoğun yaşandığı bölgeye ait olan görüntülerin 10 Şubat ile 14 Temmuz arasında kaydedilmiş olduğu belirtilirken, yaşanan yıkımın Nisan ve Temmuz ayları arasında meydana geldiği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan basın mensuplarının bölgeye girişine izin vermiyor

Suudi Arabistan güvenlik güçleri İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla bölgede basın mensuplarının girmesine izin vermiyor. Durum böyle olunca da bölgeden aktarılan haberlerin doğrulanmasında büyük sıkıntı yaşanıyor.
Bölgeden haber ve görüntü aktarımı sadece beldede yaşayan aktivistlerin sosyal medya paylaşımları ile sağlanabiliyor. Suudi Arabistan medyasının gündemine almadığı veya kısa olarak değindiği haberlerin bölgedeki gerçekleri yansıtmadığı da aktivistler tarafından ifade ediliyor.

"Barışçıl bir protestoydu"

Belde sakinlerinden birisinin yabancı medyaya gönderdiği demeçte, bölgedeki insanların taleplerini dile getirmek için barışçıl bir şekilde protesto düzenlediğini ancak Suudi Arabistan'ın kendilerini "terörist" ilan edip operasyona başladığını ifade etti.
Suudi Arabistan güvenlik güçlerinin Avamiye beldesindeki operasyonlarının devam ettiği bildirildi.
Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.