Suudi Arabistan, yıkılmak istenen evini savunan sivili katletti

Suudi Arabistan'da bir sivil, yetkililerin yıkmaya çalıştığı evini savunmaya çalışırken katledildi.

Suudi Arabistan'a güvenlik güçleri, yetkililerin yıkmak istediği evini savunan bir adamı katletti.

Ülkenin kuzeybatı kesimindeki Tebuk bölgesinde devam eden inşaat çalışmaları kapsamında, Suudi Arabistan vatandaşı Abdurrahim el Huveyti'nin evi de yıkılacak evler arasındaydı.

Hureybe köyünde bulunan evi yıkmak üzere bölgeye gelen güvenlik güçleri ile gerginlik yaşayan El Huveyti, gerginliğin ardından, yaşanan olayları sosyal medyada paylaştığı videolarla anlatmıştı.

Huveyti, Suudi güçlerin evleri kuşattığını ve eğer yıkıma razı olmazlarsa zorla yıkımı gerçekleştireceklerini ifade etmişti.

عبدالرحيم لم يستشهد فقط لأجل أرضه فمثله من الرجال هم صمام أمان الأمة الذي يحفظ دينه وارضه من خيانة عميل نصبه الإستعمار ينهب ارضنا ويدنس مقدساتنا ويجعلها وكر دعارة ومرتع للإسرائيليين!

— علياء أبوتايه الحويطات (@Aliaa_Abutayah)

Suudi güçleri saldırdı

Videoların paylaşılmasından kısa bir süre sonra Suudi polis güçleri, El Huveyti'nin evine saldırı düzenledi.

Sosyal medyada Huveyti'nin evindeki kurşun izlerinin fotoğrafları paylaşıldı.

الله يرحمه

— ????.. (@_p1p1p)

لا حول ولا قوة الا بالله دولة المافيا قتلته الله يرحمه يارب ويتقبله

— Brave (@freespiritoox)

صور من منزل رحمه الله????

— عبدالله الجريوي (@Abdullah96wa)

Muhammed bin Selman'ın 'prestij' projesi

Tebuk bölgesindeki yıkım faaliyetlerinin amacı, yapılacak yeni "Neom" şehri projesine alan açmak.

Ürdün-Mısır-Suudi Arabistan sınırına kurulacak ve yaklaşık 26 bin 500 kilometrekarelik alanda inşa edilecek proje, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın "prestij projesi" olarak biliniyordu.

Suudi yönetiminin devlet bütçesinden 500 milyar dolar fon ayırdığı proje için, bundan çok daha fazla yabancı yatırımın gelmesi bekleniyor.

Bin Selman "2030 Vizyonu" kapsamında ülkenin petrole bağımlı ekonomisini geliştirmeyi, sosyal reformlar yaparak Suudi Arabistan'ın "çehresini değiştirmeyi" amaçlıyor.

Ülkede "ılımlı İslam'a dönüleceği" sözü veren Bin Selman, bu kapsamda birçok ilim adamını da tutuklamış, tutuklanan isimlerden bazıları işkence altında yaşamlarını yitirmişti.

Kaynak: Mepa News