Suudi Arabistan: Olası yaptırımlara fazlasıyla yanıt verilecek

Suudi Arabistan, ekonomik yaptırım yoluyla zayıflatma girişimi, siyasi baskı ya da asılsız suçlamaların tekrar edilmesi gibi tehditleri reddettiğini açıklayarak, olası yaptırımlara fazlasıyla yanıt verileceğini bildirdi.

İsmi açıklanmayan resmi bir kaynak tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Arap ve İslam dünyasındaki lider konumunun, bölge ve dünyanın güvenliği, istikrarı ve refahı için tarih boyunca önemli bir rol oynadığına dikkat çekildi.

Suudi Arabistan’ın radikalizm ve terörizmle mücadelenin yanında ekonomik işbirliğini teşvik etmede öncü çabalarının altı çizilen açıklamada, bu hedefleri ilerletmek için kardeş ve dost ülkelerle çalışmaya devam edildiğine vurgu yapıldı.

Ülkeye yönelik, ekonomik yaptırım yoluyla zayıflatma girişimi, siyasi baskı ya da asılsız suçlamaların tekrar edilmesi gibi tehditlerin reddedildiğini dile getiren resmi kaynak, bu suçlamaların Suudi Arabistan’ın, Arap, İslam dünyası ve uluslararası toplumdaki konumuna zarar veremeyeceğini söyleyerek, şartlar ve baskılar ne olursa olsun Suudi hükümetinin her zamanki gibi istikrarlı kalacağını dile getirdi.

Suudi Arabistan’ın olası yaptırımlara fazlasıyla yanıt vereceğini de ifade eden kaynak, küresel ekonomide etkili ve hayati bir rol oynayan ülke ekonomisinin sadece küresel ekonomiden etkilenebileceğine dikkat çekti.

Resmi yetkili, gündemlerinde gerçekleri araştırmak olmayan kişiler gibi suçlamalar yönelterek, söylentileri istismar etmek yerine sağduyu ile gerçeğin araştırılmasını talep eden seslere de övgüde bulundu.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil