Çarşamba, 27 Mart 2019

Suriye’de iki Muhalif grup Heyet Tahrir’uş Şam’a katıldı


'de 2 Muhalif grup daha Heyet Tahrir'uş Şam bünyesine katıldı. Sahada mevcut olan tahmini Muhalif grup sayısı ve son durum.

Suriye'de, Muhaliflere ait alanların daralmasıyla beraber saha'dan gelen haberlerine bir yenisi daha eklendi.
Heyet Tahrir'uş Şam'a yakın kaynaklar aktardığı bilgiye göre; Kuzey kırsalında faaliyet gösteren 'Şehid Ömer Caluk ve Halid bin Velid' grupları yapmış oldukları ile Heyet Tahrir'uş Şam'a katıldıklarını açıkladılar.
Katılım beyanında, Suriye devriminde mücahidlerin birleşmesi gerektiğini sınırların ve cihadın kazanımlarının korunmasında sorumluluğun yerine getirilmesininin gerekliliğinden bahsedildi.
Heyet Tahrir'uş Şam birleşimi öncesinde, Suriye sahasında yaklaşık olarak 600 Muhalif grup olduğu tahmin edilmekteydi. Birleşmelere öncülük eden Heyet Tahrir'uş Şam yaklaşık 170 grubu bir araya getirmiş ve diğer gruplarında parça parça değil bütün halde bulunmasını desteklemişti.
Son birleşmeler ile 600 civarı Muhalif gruptan Suriye sahasında 150 civarı Muhalif grup kaldığı tahmin edilmekte. Bu sayıya ÖSO bileşenleride dahil olurken, bölgede , , , gibi ülkelere hizmet amaçlı Muhalif gruplarda bulunmakta bu sayının yaklaşık olarak 35 olduğu tahmin edilmektedir.
Kaynak : ISLAHHABER

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Bahreyn Kralı ve ABD Savunma Bakanı ile görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, cuma günü el-Kudeybiye Sarayı’nda ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’i …

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Kaşıkçı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Hugh Hewitt Radyo programında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.