Suriye rejimi Rakka’nın güneyi ve doğusunda ilerliyor

Suriye rejimi ve yabancı Şii milisler Rakka kenti doğu kırsalında birkaç köyü daha kontrol altına aldı. Bölgede bir süredir ilerlemeye devam eden rejim güçleri ve rejime bağlı yabancı Şii milisler, Rus savaş uçaklarının sağladığı hava desteğiyle bölgede birkaç köyü daha kontrol altına aldı.

Rejim Rakka kırsalında ilerliyor

Yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, rejime bağlı güçler Rakka kenti doğu kırsalındaki 'Es Selam Aleyküm' köyü yakınlarında iki köyü daha kontrol altına aldı. Rejime bağlı güçler ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların ardından köylerin rejim güçlerince kontrol altına alındığı ifade edildi.

Kaynaklar, rejim güçlerinin ilerleme girişimi sırasında bölgeyi yoğun kara bombardımanına tuttuğunu, rejime ait savaş uçaklarının da saldırılara destek sağladığını ifade etti. Suriye rejimine bağlı medya organları ise bölgeye düzenlenen hava ve kara bombardımanlarında IŞİD mensuplarından ölen ve yaralananların olduğunu ifade etti.

Güneyde ilerleme çabası

Öte yandan rejim güçleri ile IŞİD arasında Rakka'nın güney kırsalında da çatışmalar devam ediyor. Rejime bağlı savaş uçaklarının da destek verdiğinin aktarıldığı çatışmalarda rejim güçleri IŞİD karşısında ilerleme sağlamış durumda.
Rejim güçleri ve yabancı Şii milisler Rakka kenti doğu ve güney kırsalında son bir aydır IŞİD karşısında ilerleme sağlamış durumda. Rusya'ya ait savaş uçaklarının da zaman zaman hava desteği sağladığı çatışmalarda bu hava saldırıları sebebiyle çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.
Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.