Pazartesi, 25 Mart 2019

Suriye Anayasası İçin Cenevre Müzakerelerine Başlandı

, İran ve ’den temsilciler, ’nin yeni anayasanın taslağını hazırlamakla görevli bir komisyon kurulmasını görüşmek üzere ’de bir araya geliyorlar.

Suriye Muhalif üyeleri de, savaştan zarar gören ülkede ateşkesin garantörü olarak görev yapan üç ülkenin görevlilerinin ’in himayesinde toplandığı İsviçre şehrine geldi.

Genel Sekreteri Staffan de Mistura, toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Açıkçası, büyük bir atılım olacağını umuyorum, ancak emin adımlarla ilerleyeyim” dedi.

Cenevre’deki toplantı, Ocak ayında Soçi’deki Suriye Ulusal Diyaloğu Kongresi’nde imzalanan anlaşmanın ardından hükumet, muhalefet ve Suriye sivil toplum üyelerini içeren bir anayasa komisyonunun kurulması için yaptığı son toplantıyı takip etti.

Anayasa komitesinin kurulması, Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı ile zorunlu kılınan çatışmanın siyasi çözümünün ilk adımı olacaktı.

“Suriye rejimi, , sivil toplum kuruluşları ve bildiğiniz gibi, kadınların en az yüzde 30’u şiddetlgördü hepsi bu anayasa komitesinde yer buluyor. Kapsayıcı bir süreç “dedi.

De Mistura: “Soçi beyannamesi’nin nasıl olacağı üzerine İran, Rusya ve Türkiye ile bazı ön görüşmeler yapmak istiyorum ve kendi görüşlerini de duymak istiyorum.”

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

İsrail’den Hamas’a Saldırı

İsrail Savaş uçaklarının, dün gece Hamas’a ait 8 alanı bombaladığı bildirildi. İsrail Rejim Ordusu, dün …

Adil Abdul Mehdi Yemin Etti

Çarşamba günü Adil Abdul Mehdi, Irak başbakanı olarak yemin etti. Kabine listesinde geçici petrol bakanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.