Ana Sayfa FETVA 14 Mayıs 2017 28 Görüntüleme

Su içerken kıbleye yönelmenin hükmü nedir?

192484: Su içerken kıbleye yönelmenin hükmü nedir?

Oturarak su içerken kıbleye doğru yönelmek zaruri midir?

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Bir insanın, ayakta veya oturarak su içmesi câizdir. Fakat oturarak içmesi daha fazîletlidir.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Komisyonu âlimleri bu konuda şöyle demişlerdir:

"Aslolan; bir insanın, oturarak içmesidir ki bu, daha fazîletlidir. Ayakta da içebilir. Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- her iki durumda hükmün geniş olduğunu göstermek için ayakta içmiştir.

Ayakta su içmenin hükmü konusunda daha faydalı bilgi için web sitemizdeki (21147) ve (143966) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Su içerken kıbleye yönelme konusuna gelince, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in böyle yaptığına dâir herhangi bir hadis gelmemiştir.

Fakihler -Allah onlara rahmet etsin-, Zemzem suyunu içerken kıbleye yönelmeyi müstehap olarak görmüşlerdir.

Nitekim bu konuda şu hadisi delil olarak göstermişlerdir:

Muhammed b. Abdurrahman b. Ebî Bekir'den rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

(( كُنْتُ عِنْدَ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُمَا جَالِسًا ، فَجَاءَهَ رَجُلٌ ، فَقَالَ : مِنْ أَيْنَ جِئْتَ؟ قَالَ: مِنْ زَمْزَمَ، قَالَ: فَشَرِبْتَ مِنْهَا كَمَا يَنْبَغِي؟ قَالَ: وَكَيْفَ؟ قَالَ: إِذَا شَرِبْتَ مِنْهَا، فَاسْتَقْبِلْ الْقِبْلَةَ، وَاذْكُرِ اسْمَ اللَّهِ ، وَتَنَفَّسْ ثَلَاثًا، وَتَضَلَّعْ مِنْهَا، فَإِذَا فَرَغْتَ، فَاحْمَدِ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ، فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: إِنَّ آيَةَ مَا بَيْنَنَا وَبَيْنَ الْمُنَافِقِينَ أنَّهُمْ لَا يَتَضَلَّعُونَ مِنْ زَمْزَمَ.)) [رواه ابن ماجه وضعفه الألباني في ضعيف سنن ابن ماجه]

"Ben, İbn-i Abbas'ın -Allah ondan ve babasından râzı olsun- yanında otururken bir adam onun yanına geldi ve:

-Nereden geliyorsunuz? Diye sordu.

O da:

-Zemzem suyundan içtim, oradan geliyorum, dedi.

Bunun üzerine adam:

-Nasıl içtiniz? diye sordu.

İbn-i Abbas:

-Gerektiği şekilde içtim, diye cevap verdi. Adam:

-Peki gerektiği şekilde nasıl oluyor? Diye sordu.

İbn-i Abbas şu cevabı verdi:

-Zemzem suyundan içerken kıbleye yönel, Allah'ın adını an ve üç nefesle iç, kanasıya kadar içmeye devam et.İçtikten sonra Allah -azze ve celle-'ye hamd et. Çünkü Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

-Bizimle münafıklar arasındaki alamet, onlar Zemzem suyun­dan içerler, ama bir türlü kanmazlar." İbn-i Mâce, hadis no: 3061. Elbânî, 'Daîf-i Sünen-i İbn-i Mâce'de hadisin zayıf olduğunu belirtmiştir.

Bu konuda Kuveyt menşeli "el-Mevsûatu'l-Fıkhıyye, c: 1, s: 91) bakabilirsiniz.

Yukarıda geçen hadis, belirtildiği üzere zayıftır. Bundan dolayı ister Zemzem suyu olsun, isterse başka su olsun, su içerken kıbleye yönelmek müstehap değildir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bazıları: Bir kimse, Zemzem suyunu içerken kıbleye yönelir, demişlerdir. Fakat bu görüş, zayıftır. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Zemzem suyundan içmiş, fakat kıbleye yöneldiğine dâir ondan hiçbir şey gelmemiştir." eş-Şerhu'l-Mumti', c: 7, s: 348

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Islam Q&A

İslami Bülten / Haber Merkezi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | sancakweb.com