Pazartesi, 22 Nisan 2019

Silahlarının tamamını teslim etti!

Misyonundan yapılan yazılı açıklamada, hükümeti ve FARC arasında imzalanan barış anlaşmasında, bırakma sürecinin üçüncü aşamasının tamamlandığı ve silahların tamamının BM’nin konteynerlerine alındığı duyuruldu.

Açıklamada, ülkenin bazı bölgelerinde silah bırakmak ve topluma geri dönmek için oluşturulan 26 toplanma alanında bulunan militanlara ait 7 bin 132 silahın teslim alındığı kaydedildi.

Daha önce kamplarda toplanarak silah bırakmaya başladığı duyurulan FARC’ın “şehir yapılanması”na mensup milislerin de bu sayıya dahil olup olmadığı belirtilmeyen açıklamada, silahların 1 Ağustos’a kadar anlaşma gereği FARC’ın güvenliği için kamplardaki konteynerlerde tutulmaya devam edeceği aktarıldı.

Açıklamada, 77 mühimmat deposunun açığa çıkarılarak imha edildiği bilgisi paylaşılarak, geçen mayıs ayı sonunda bitmesi gereken ve ertelenen sürecin artık tamamlandığı vurgulandı.

Ülkede bugün FARC’ın son silahının teslim edileceği törene katılacak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, hesabındaki mesajında, BM Kolombiya Misyonunu barış sürecinde yaptıklarından dolayı tebrik etti.

Barış anlaşması takvimine göre mayıs sonunda bitmesi gereken silah bırakma süreci, toplanma alanlarındaki lojistik engeller başta olmak üzere bazı nedenlerle 20 Haziran’a tehir edilmiş, tarafların yaptığı görüşmelerin ardından bu tarih tekrar ertelenerek bugüne bırakılmıştı.

FARC’ın, elindeki silahların yüzde 30’unu 7 Haziran’da teslim etmesinin ardından örgüt lideri Londono, “Bir daha asla şiddet kullanmayacağız. Bizim tek silahımız kelimelerimiz olacak. Buna söz verdik ve tutacağız.” demişti.

Yarım yüzyılı aşkın süredir çatışan FARC’ın, ikinci yüzde 30’luk teslimatı ise kamuoyundaki şüpheli yaklaşımların da etkisiyle Cauca yönetim bölgesine bağlı Buenos Aires kenti kırsalındaki La Evrira toplanma alanında, basına açık bir törenle yapılmıştı.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması çerçevesinde silah bırakma aşamasına, militanların toplanma alanlarına ulaşmasının ardından 1 Mart’ta geçilmişti. FARC, 17 Mart’ta 140 silahını BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizmasına teslim ederek 50 yılı aşan çatışma geçmişinin ardından ilk kez silah bırakmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Beyin Dalgaları Kullanılarak Şifre Unutmak Tarih Oluyor

Kişisel bilgilerin çalınması ve şifre unutma derdi son buluyor. ABD’deki Buffalo Üniversitesi profesörlerinin yaptığı yeni …

Çin’deki ABD Elçilik Çalışanları Gizemli Bir Hastalığa Maruz Kalıyor

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı gizemli bir hastalıktan mustarip oldukları gerekçesiyle Çin’in Guangzhou kentindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.