Şam rejimi ve İran, 3 yıllık Deyr ez Zor kuşatmasını kırmak üzere

Suriye rejimi ve müttefiki yabancı Şii milisler IŞİD kontrolündeki Deyr ez Zor merkezine yaklaştı. Suriye rejimi ve müttefiki yabancı Şii milisler bir bölümü IŞİD kontrolünde olan Deyr ez Zor kentine yaklaştı.
Rejim güçleri ve yabancı Şii milisler Suriye'nin doğusunda bir bölümü IŞİD kontrolünde olan Deyr ez Zor kenti merkezine oldukça yaklaşmış durumda. Kent merkezine 20 kilometreden daha az bir mesafede bulunan rejim güçleri ve müttefiklerinin birkaç gün içinde IŞİD kontrolündeki bölgelere saldırı başlatması ön görülüyor.
Rusya'nın sağladığı hava desteğiyle bir süredir Rakka ve Hama bölgelerinin doğu kırsalından Deyr ez Zor kentine doğru ilerleyen rejim güçleri ve müttefikleri tarafından yapılan açıklamalarda, kentin IŞİD'ten geri alınmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

"Kentin dış semtlerine ulaşıldı"

Öte yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada rejim güçleri ve müttefiklerinin Deyr ez Zor kentinin dış semtlerine kadar ulaştıkları ifade edildi. Gözlemevi'nin açıklamasına göre, güçler IŞİD kuşatmasında olan 137'inci tümenin bulunduğu noktaya kadar ulaşmış durumda.

Ne olmuştu?

Rusya'nın yoğun hava desteği sağladığı rejim güçleri ve yabancı Şii milisler bir süredir Rakka ve Hama kentleri kırsalından bir kısmı IŞİD'in kontrolünde olan Suriye'nin doğusundaki Deyr ez Zor kentine doğru bir saldırıya geçmişti.
Özellikle Rakka kenti doğu kırsalından Deyr ez Zor kentine doğru ilerlemekte olan rejim güçleri ve müttefiklerine yoğun hava desteği sağlayan Rusya, geçtiğimiz ay desteklediği güçlerin ilerlediği güzergah üzerine yüzlerce hava saldırısı düzenlemiş, düzenlenen hava saldırılarında sivil kayıpları yaşanmıştı.

"48 Saat içinde kuşatmayı kıracağız"

Öte yandan rejime bağlı kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 3 yıldır IŞİD kuşatmasında olan Deyr ez Zor kent merkezine yönelik kuşatmanın 48 saat içinde kırılmasının planlandığı ve kuvvetlerin kente giriş yapmasının ön görüldüğün ifade edildi.

Bölgede ortalama son durum:


Kırmızı: Rejim güçleri ve Şii milisler, Gri: IŞİD

Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Kenyalı Müslümanların Kamplarda Yaşam Mücadelesi

Somali sınırında iki hafta önce Eş-Şebab'ın bastığı İshakani köyünden kaçan 300'den fazla Müslüman aile geçici …

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.