Rusya’nın Soçi Konferansı Hamlesi

Haber – Analiz / Suriye Gündemi

19 Ekim 2017’de Soçi’de düzenlenen bir panelde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘Suriye krizinin çözümü için, de-eskalasyon (çatışmasızlık) bölgelerinin kararlaştırılması ve uygulanması ardından Suriye Halkların Konferansı düzenlenebileceğini’ dile getirmişti. Keza aynı şekilde Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentye, 30 Ekim’de Rus medyasına verdiği röportajda böyle bir adım atılması için hazırlık yapıldığını söylemişti.

Nitekim 30-31 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 7. Astana toplantısının ardından, Rusya Soçi şehrinde ‘Suriye Ulusal Diyalog Konferansını’ 18 Kasım tarihinde düzenleyeceğini duyurmuştu. Bunun akabinde Rusya Dışişleri Bakanlığınca, bu konferansa davet edilecek 33 siyasi yapılanmayı içeren bir liste yayınlandı.

Yayınlanan liste, muhalif siyasi yapılarla birlikte rejime yakın siyasi gruplara da yer vermektedir. Askeri grupların davet edilmemesi ise dikkat çekmiştir. Listeye ilişkin başka önemli bir husus ise Kürt siyasi grupların yanı sıra PKK’nın Suriyedeki uzantısı PYD’ın davet edilmesi oldu.

Düzenlenecek konferans ‘Suriye Halklarını’ bir araya getireceğini söylenmesi, tepki toplamıştır. Muhalif saflarında bu konferan Suriye halkını parçalamak için bir adım olduğunu iddia edilerek eleştirilmiştir. Analistler Soçi konferansının federal devletli çözümü önereceği öngörülmektedir.

Muhalefetten Soçi Konferansına Ret

Soçi konferansı genel olarak muhalefetin saflarında retle karşılanırken, Rejim katında kabulle karşılandığı görülmektedir. ÖSO başta olmak üzere konferansa davet edilmeyen ve edilen askeri muhalif gruplar konferansını ağır bir dilde eleştirmiştir. Ceyş’ül İslam Astana temsilcisi Muhammet Alluş bu konferans adeta ‘Rejim ile Rejim arasında bir diyalog olacağını’ söyleyerek, bu konferansı reddettiğini belirtmişti. Öte yandan, Yüksek Müzakere Heyeti yanı sıra davet listesinde bulunana Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), konferansı Cenevre görüşmelerini es geçmek için Rusya’dan yapılan bir hamle olarak değerlendirmişti. Suriye İslami Konseyi ise, Soçi Konferansı Esed rejimine meşruiyet kazandıracağını iddia ederek konferansı reddetmiş ve diğer siyasi grupları katılmamaya davet etmiştir. Muhalefetin bu olumsuz yanıtına karşın Esed rejimi, konferansa hazır olduğunu açıklamıştır.

Davet Edilen Gruplar:

Değişim ve Kurtuluş Halk Cephesi
Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi
Halk Partisi
Halk İradesinin Partisi
Adalet ve Kalkınma Suriye Ulusal Gençler Partisi
Dayanışma Partisi
•Ulusal Kongre Partisi
••Laik bir Suriye için Ulusal Kongre Partisi (Ulusal Kongre Partisi alt grubu)
Suriye için Alternatif Hareketi
Kamh (Buğday) Hareketi
•PYD / Ana merkez
•• PYD / Kamışlı (PYD’nin alt kolu)
•• PYD / Ayn El-Arab – Kobani (PYD’nin alt kolu)
Suriye Birlik Partisi
Özgür ve Demokratik Suriye için Evet Hareketi
Suriye Devleti İnşası Partisi
Suriye Demokratik Halk Partisi
Suriye Vatan Partisi
Arap Sosyalist Baas Partisi
Demokratik Sosyalist Partisi
Barışçıl Değişim Koalisyonu
Suriye Milli Gençlik Partisi
Akil Adamlar Konseyi
Suriye Demokratik Ulusal Topluluğu
Suriye Ulusal Sosyalist Partisi
Asurilerin Demokrat Orta Sol Derneği
Demokratik Arap Birliği Partisi
Sosyalist Arap Birliği Partisi
Sosyalist Birlikçiler Partisi

Daveti Reddeden Gruplar

Yüksek Müzakere Heyeti
Güney Cephe Partisi
Suriye Ulusal Kongresi
•Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK)
••Kürt Ulusal Konseyi (SDMK’ya bağlı)

Suriye Gündemi

Suriye Gündemi sitesinden alıntılanmıştır.