Rusya’dan Muhalif Gruba: “HTŞ ve IŞİD İle Savaşırsanız Sınırsız Mühimmat Ve Hava Desteği Sunarız”

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli The Daily Beast, Rusya’nın ABD tarafından IŞİD’e karşı savaş için eğitilerek silahlandırılan Suriyeli Muhalifleri ‘kapmaya’ çalıştığını yazdı.

The Daily Beast’in üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberine göre Suriyeli Muhalifler, Rusya tarafından sunulan teklifleri değerlendiriyor.

Amerikalı basın kuruluşunun Liva El Mutasım lideri Mustafa Secri ile yaptığı özel röportajda Secri, Suriye-Türkiye sınırında 10 gün önce bir Rus temsilciyle görüştüğünü söyledi.

Liva El Mutasım lideri Mustafa Secri, Rus yetkilinin kendisine IŞİD ve Şam’ın Fethi Cephesine karşı savaşmaları halinde sınırsız mühimmat ve yakın hava desteği sunacaklarını vadettiğini bildirdi.

Eski adı Nusret Cephesi olan Şam’ın Fethi Cephesi, Suriyeli Muhalifler tarafından kurulan Heyet Tahrir Eş Şam’a katılarak kendini feshetmişti.

The Daily Beast Liva El Mutasım’ın ABD’ye bağlılığını Rusya ile değiştirmesi durumunda Rusya’nın Mustafa Secri’ye sunduğu vaatlerini gerçekleştireceğini yazdı.

Son dönemde Rusya ve ABD tarafından yapılan art arda açıklamalar iki ülkenin İdlib’e sahip olmak için yarış halinde olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin İdlib’in de Musul’a benzememesi için diplomatik çaba sarf ettiği yönündeki bilgiler, giderek daha çok seslendiriliyor.

ABD’den Ebu Muhammed Cevlani Ve İdlib Açıklaması

“İdlib’in Kaderi De Musul Gibi Olacak”

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.