Rusya’dan, İdlib’teki Tampon Bölge Hakkında Yeni Açıklama

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, gazetecilere yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin arasında varılan Soçi mutabakatı hakkında konuştu.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in davetlisi olarak 17 Eylül’de Soçi’ye gitmiş ve İdlib’te tampon bölge oluşturulması üzerinde anlaşmaya varmışlardı.

Anlaşmaya göre İdlib’in belirlenen bölgelerindeki Muhalifler, ağır silahlarıyla birlikte alanı en geç 15 Ekim’e kadar terk edecekti.

Başkent Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, ‘raporlara göre mutabakat uygulanıyor. Elbette bazı zorluklarla karşılaşılması doğal ancak Rus ordusu da Türk ortaklarımızın çalışmalarından memnuniyet duyuyor’ dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da dün gazetecilere konuşmuş ve benzer ifadeler kullanmıştı.

Bir gazetecinin Soçi mutabakatı kapsamında ağır silahların çekilmesi sürecinin tamamlanmasına ilişkin sorusu üzerine Akar, ‘Planlandığı gibi devam ediyor, taahhütlerimizin arkasındayız’ dedi.

Öte yandan Heyet Tahrir Eş Şam HTŞ, önceki gece resmi bir bildiri yayınlayarak Soçi mutabakatına karşı net bir tavır koymasa da ‘cihada devam edeceğiz’ mesajı verdi.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.