Cuma, 22 Mart 2019

Rusya ve Çin Esed’i korumaya devam ediyor

’de saldırısı düzenlediği tespit edilen rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya ve Çin’in veto ettiği bildirildi.

Suriye’de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) raporu, Esed rejiminin üç kez, ’in da bir kez kimyasal silah kullandığını ortaya koymuştu.

Bu rapor doğrultusunda harekete geçen İngiltere, ve , Suriye’de kimyasal silah saldırılarına karıştığı tespit edilenlere yaptırım uygulanmasını isteyen tasarı hazırladı. Aralık ayından bu yana süren müzakereler ve Rusya’yı ikna çalışmalarının ardından Konsey’de oylanan karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti.

Tasarı için veto yetkisi olmayan Bolivya da olumsuz oy verirken diğer üyelerden , ve çekimser oy kullandı. 9 ülke ise tasarı lehinde oy kullandı.

Rusya’nın 7. Vetosu Oldu
BMGK’da bir tasarının kabulü için 15 üyeden en az 9’unun olumlu oy kullanması ve daimi üyeler Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere’nin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. Böylece Rusya, Suriye iç savaşının başından bu yana BMGK’da 7. kez Suriye tasarısını veto etmiş oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

“İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki Boyut”

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından, Eğitimci-Yazar Şefik Sevim'in konuşmacı olarak katıldığı “İslami Yaşamda İbadi ve Ahlaki …

Esed Duma’da yine klorla saldırdı

Doğu Guta’da bulunan Duma’da bugün sabah saatlerinde Esed rejimi 6 adet klorlu roket saldırısı gerçektirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.