Cumartesi, 20 Nisan 2019

Rus kuklası Kadirov, Suriye’ye asker gönderdi

Son yıllarda Çeçenistan, ’nın sınırları ötesinde de oldukça dinamik bir faaliyete sahip durumda. Kısa bir süre önce ’ya karşı isyanın ve savaşın coğrafyası olan bu topraklar şimdi ise kurduğu birçok siyasi ve iktisadi ilişki ile Kremlin’e en sadık topraklardan birisi. Çeçenistan’ın ve yanlısı lideri , ’ya siyasi ve askeri her desteği verme hususunda oldukça gayretli tavırlarıyla “Putin’in askeri” şeklinde niteleniyor. Kadirov ’nın Suriye’ye müdahalesini de ileri seviyede destekliyor. Kadirov birçok Çeçen gönüllüyü ve Çeçen kolluk kuvvetini rejiminin yanında savaşması için Suriye’ye gönderiyor.

Kadirov Arap dünyasında Putin’in elçisi pozisyonunda
27 Kasım’da Kadirov, Suud Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın özel davetiyle ’a gitti. İkili “terörizmle mücadele”, “dini aşırılık” ve bölgede Rusya- ilişkileri gibi konularda görüştü. Görüşmenin zamanlaması ise dikkat çekiciydi. ABD’deki seçimin ardından, yeni yönetimle ilişkilerinin daha güçlü olmayacağını gören yerel aktörler ile daha iyi ilişkiler kurma arayışında. Bu bağlamda Kadirov, Arap dünyasında Putin’in elçisi pozisyonunda. Suudi liderler ile iyi kişisel ilişkileri olan Kadirov, Riyad ile arası iletişimde mühim bir konuma sahip. Bilindiği gibi Kadirov daha önce de bölgede, ’da rehin alınan üç denizcinin kurtarılması olayında olduğu gibi, çıkarları için bölge devletleri ve yerel aktörler ile iyi ilişkilerini kullanıyor. Bu bir yandan da Çeçenistan bölgesinin meşruiyetini ve tanınırlığını artırmak için bir araç.

Kadirov, Rusya çıkarları için gayret sarf ederken bir yandan da Çeçenistan’ın iktisadi ve siyasi gelişimini sağlamış oluyor. Suudi Arabistan ve İsrail gibi devletlerle kurduğu ilişkilerde, Rusya ile bölge devletleri arasındaki iletişimi artırma amacı olduğu gibi, yönetimi altındaki bölgenin gelişimi için anlaşmalar yapma amacı olduğunu da kestirmek güç değil.

Kadirovin Rusya adına ve Suriye’de kuvvet bulundurduğu uluslararası kamuoyu tarafından biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde ise kameralara yansıyan görüntülerde, Grozni doğusundaki Hankale askeri üssünde Suriye’de safında savaşmak üzere hazırlıklarını tamamlayan Rus ve Çeçen askeri polisler yer aldı. Görüntülerde Kadirov’a yakın askeri isimlerden Magomed Davudov da bulunuyor. Rusya’nın askeri kuvvetlerinin arasında alışıldığı üzere bir Ortodoks rahip de var. Rejimin safında savaşmak üzere Suriye’ye gitmek için hazırlık yapan askerlerin Suriye’deki vazifelerinin askeri tesisleri korumak olacağı söyleniliyor fakat tam olarak nerede görev yapacakları bilinmiyor.

Kaynak: Mepa News

EtiketlerRamazan Kadirov

İslami Bülten / Haber Merkezi

Bu Haberler de var

Kafkasya Emirliği’nden Tahriru’ş-Şam Heyeti’ne tebrik ve destek açıklaması (Tam Metin)

Rusya’ya karşı savaşına devam eden Kafkasya Emirliği resmi bir beyanat yayınlayarak Tahriru’ş-Şam Heyeti’ne tebrik ve …

Ramzan Kadirov, 2000 yılında öldürülen Rus işgalciler için “Anıt-Haç” diktirdi!

Çeçenistan’daki Rus kuklası yönetimin elebaşı Ramzan Kadirov, bir süre evvel verdiği sözünü yerine getirdi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.