Cumartesi, 20 Nisan 2019

Rohingya’da Müslümanlara Karşı Soykırım Devam Ediyor

, soykırımın Rohingya’da Müslümanlara karşı devam ettiğini ve hükumetin demokrasiyle ilgisinin olmadığını gösterdiğini söyledi.

Myanmar misyonu başkanı Marzuki Darusman, geçen yılki “en şiddetli” soykırım ve baskıya maruz kalanların dışında 250 bin ila 400 bin Rohingya’lının kaldığını söyledi.

Darusman gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün yaşanan acımasızlıklar devam ediyor. Devam eden bir soykırımdır.”

BM, en üst düzey askeri liderlerin, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan ötürü yargılanması gerektiği sonucuna vardı. Myanmar hükumeti, 440 sayfalık BM raporunu kabul etmedi.

Myanmar meclis temsilcisinin yaptığı açıklamada, BM soruşturmasının “kusurlu, taraflı ve siyasete dayalı” olduğunu belirtti.

Darusman’ın Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde, Myanmar’ın komşusu ve müttefiki olan Çin’in de aralarında bulunduğu ’nın da itirazları olduğunu dile getirdi.

Darusman, konseye yaptığı açıklamada, “sonsuza kadar olmasa da, gelecek nesiller için” Rohingya’yı etkileyecek bir “insan hakları felaketi” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Konsey, Myanmar’ı sorumlu tutmaya çağırdı.

Ülkenin BM büyükelçisi Myanmar’ın Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk edilmesini asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Çin ve Rusya’nın Myanmar’ı herhangi bir cezadan korumak için veto kartını kullanabilmeleri nedeniyle bir başvurunun mümkün olmadığı belirtildi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Washington Büyükelçisi Kılıç’tan İdlib Çağrısı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, “Hükümetim tarafından 11 saatlik görüşme sonrasında varılan anlaşma, on binlerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.