REUTERS’İN İDDİASI : TÜRKİYE, ÇİN’İ ELEŞTİREN YAYIN VE EYLEMLERİ ENGELLEMEYİ KABUL ETTİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Reuters Haber Ajansı 03 Ağustos 2017 günü servis ettiği bir haber analizinde resmi ziyaret için Çin’de bulunan Türk Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’de Çin karşıtı veya Çin’i eleştiren her türlü yayınları engelleeyeceğini taahhüt ettiğini iddia etti.
Reuters’in haberinde Çin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye, Çin’in güvenliğini kendi güvenliği olarak gördüğünü ve buna yönelik olarak medyada yer alan her türlü Çin karşıtı yayının engelleneceğini ve buna ait her türlü eleştirel raporun de kaldırılacağını söylediğini bildirdi..
Çin’in Orta Doğu’daki savaş bölgelerinde bulunan Doğu Türkistan asıllı Uygur Cihatçı militanlarla ilgili endişelerini Türk tarafına ilettiği ve iki ülke arasında mevcut güvenlik ve terörle mücadelede işbirliğini hızlandırmaya kararlı olduklarını de söylediğini aktardı.
Çavuşoğlu, Çin’in güvenliğini Kendi Güvenliğimiz olarak kabul ediyoruz
Ajans,haberinde başkent Pekin’de bulunan Çavuşoğlu’nun Çin Dışişleri bakanı Wang Yi ile ile ortak bir basın toplantısı düzenlediğini bildirdi.Türk Dışişleri bakanı Çavuşoğlu’nun basın toplantısında “Türkiye’de Çin’i hedef alan hiçbir eyleme ya da Çin’e karşı herhangi bir faaliyet yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz, ayrıca Çin’i hedef alan her türlü yayınları de engelleyeceğiz ve bu yayınlara ait her türlü medya raporunu ortadan kaldırmak için gerekli tedbirleri alacağız” şeklinde konuştuğunu de belirtti.
Çin dışişleri Bakanı Wang,Yi yaptığı konuşmada “Çin, İpek Yolu’nun eski ruhunu geliştirmek için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırdır ve “Bir Kuşak-Yol” projesinin gerçekleştirilmesinde Türkiye’nin müşterek rol almasını teşvike devam edecektir. Ayrıca, Çin iki ülke arasında ortak iş birliği potansiyelinin kilidini açmak istiyor” dedi.

Türk ve Çinli bakanların basın toplantısı sırasında bir Çinli tercüman aracılığıyla konuşarak anlaştıklarını de açıkladı.

Uygurlar : Çin’in Kuzey batısındaki Uygur Bölgesinde yaşayan Türk Dilli Müslüman halk
Reuters,haber analizine Uygur Türkleri hakkında de kısa bir bilgi ekledi ve Uygurlar, için şu ifadelere yer verdi ; “Uygurlar Çin’in Kuzey batısında Xinjiang Özerk bölgesi olarak adlandırılan bir bölgede yaşayan ve çoğunlukla Türk dilli bir Müslüman azınlık olarak tanımlanıyor.
Uygurlar ülkelerindeki baskılardan ve huzursuzluktan dolayı yüzlerce ve belki de binlerce kişi olarak ifade edilen insanlar kaçak ve gizli yollar ile Güneydoğu Asya ülkelerine kaçıyorlar.Buraya gelebilenler ise,daha sonra çeşitli yollarla kendileri ile aynı kültür ve dini paylaşan Türkiye’ye geliyorlar
Pekin, ülkelerinden kaçan bu Uygurların bazılarının Irak ve Suriye’deki İslamcı militanlara katılarak iç savaşa katıldıklarını öne sürüyor ve Uygurların dini özgürlüklerini kısıtladığı yönündeki suçlamaları ise sürekli olarak reddediyor.

Tayland'ın Çin'e teslim ettiği Uygurların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’deki Çin Karşıtı Gösteriler Çin’i Kızdırdı
2015 yılında Türkiye’de Ramazan ayı boyunca Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurların Ramazan ibadetleri ve oruç tutmalarını kısıtlamaları üzerine ülke çapında Çin karşıtı gösterilere sahne oldu. Türk protestocular Uygurların dini özgürlüklerinin geri verilmesi için Çin Büyükelçiliği ile Konsoloslukları önünde protesto gösterileri düzenledi.Bu gösteriler ise Çin’i endişelendirdi ve kızdırdı.

Tayland'ın Çin'e teslim ettiği Uygurların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tayland’ın Uygur Sığınmacıları Çin’e Teslim Etmesi İki Ülke Arasında Anlaşmazlık Yarattı
Temmuz 2015’de Tayland yönetiminin ülkesine sığınan 109 Uygur sığınmacıyı Türkiye’nin itirazlarına rağmen Çin’e teslim etmesi Çin ile Türkiye arasında gerginliğe sebep oldu.

Erdoğan Kuşak yol forumu resimleri ile ilgili görsel sonucu
Çin’in Kuşak-Yol Projesini Türkiye Destekliyor
Ancak Ankara, Çin’i Avrasya ile dünyanın diğer bölgelerine bağlayacak ve Pekin’in hırslı bir projesi olan “ Bir Kuşak-Yol” projesine destek vermesi iki ülke ilişkilerini tekrar üst düzeye çıktı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs ayında Çin’i ziyaret etti ve başkan Xi Jinping’in ev sahipliğinde yapılan Bir Kuşak-Yol F!ormuna katılarak burada bir konuşma yaptı.
Türkiye “Bir Kuşak-Yol “ projesine katılımak ve bu proje ile ilgili altyapı yatırım planına katılmak ve ortak olmaya hevesli görünüyor.

Kaynak : http://www.reuters.com/article/us-china-turkey-idUSKBN1AJ1BVutm_campaign=trueAnthem%3A+Trending+Content&utm_content=5983048a04d3016319a5f6b7&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter

Haberi yazan : Michael Martina’nın Düzenleyen : Clarence Fernandez

Uyghurnet sitesinden alıntılanmıştır.