Reuters: Türkiye Azerbaycan’a destek için Suriyeli savaşçıları bölgeye gönderdi

Reuters haber ajansı Türkiye'nin müttefiği Azerbaycan'a yardım için bölgeye Suriyeli muhalifleri gönderdiğini iddia etti.

Reuters haber ajansı Türkiye'nin müttefiği Azerbaycan'a yardım için bölgeye Suriyeli muhalifleri gönderdiğini iddia etti.

Ajansın iki Suriyeli muhalif savaşçıya dayandırdığı haberinde, Ermenistan ile Azerbaycan arasında artan çatışmalarda, Azerbaycan'a destek vermek amacıyla Suriyeli savaşçıların temas hattına konuşlandırıldığı iddia edildi.

2016 yılından bu yana en şiddetli çatışmaların yaşandığı Dağlık Karabağ hattında Azerbaycan ordu güçleri ilerleme sağlamış durumda.

Ermenistan'ın Moskova büyükelçisi tarafından dün yapılan açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycan saflarında savaşması için 4 bin Suriyeli muhalifi bölgeye gönderdiği iddia edildi.

Ermenistan tarafı ayrıca Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalarda Türk askeri uzmanların Azerbaycan ordusuna destek verdiğini, Türkiye'ye ait insansız hava araçlarının bölgedeki çatışmalara müdahil olduğunu öne sürüyor.

Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar, Ermeni güçlerinin pazar günü sabah erken saatlerde Azerbaycan tarafındaki sivil yerleşimlere yönelik saldırısıyla patlak vermiş, Azerbaycan ordu güçleri saldırılara hızlı bir şekilde karşılık vermiş ve bölgedeki birçok yerleşimi geri almıştı.

Kaynak: Mepa News, Reuters