Rejim’e katılan eski muhalif lider Rejim tarafından tutuklandı

Horan’da etkin mücadele gösteren gruplardan olan ve geçtiğimiz yıl Esed’e katıldıklarını açıklayan “Horan Mucahidleri Tugayı”nın liderleri tutuklandı.

Rejim’e bağlı yayın organlarınca yapılan açıklamada “Horan Mücahidleri Tugayı” nın eski lideri Yaser Reşdan’ı Esad milislerinin saflarına katılmasına ve müzakerelerde baş rolü oynamasına rağmen tutuklandı.

Yaser Reşdan, Temmuz ayında Suriye’nin güneyine yönelik askeri harekat sırasında Rejim ordusunun en önde gelen subayı Suheyl el-Hasan’ın önderliğindeki ‘Kaplan Kuvvetleri’ ile güçlerini birleştirmişti.

“Yaser Badia” lakaplı (Reşdan) ‘ın tutuklanmasına sebep olarak Daraa’nın kuzeyindeki Enkhalev kentinde ÖSO saflarında iken adam kaçırma, cinayet ve tecavüz suçları gösteriliyor.

Reşdan’ın tutuklanmasının ardından grubun asıl lideri Osman Cilahi’nin evine baskın yapılarak tutuklandığı da iddialar arasında. Ayrıca “Feylakul-Hamis” (Beşinci kolordu) grubunun eski liderlerinden Malik Berğusi’nin Reşdan’ın tutuklanmasından 48 saat sonra tutuklanması da konuyla ilişkilendiriliyor.

Kaynak: Fetih Medya

Gereksizse Sil