Rejim kayıplarının ‘intikamını’ alıyor: Doğu Guta’da canlı olan her şey hedefte

Ayn Terme bölgesinde yaşanan çatışmalarda rejim güçleri ağır darbe aldı. Başarısız operasyonun ardından bölgedeki sivil alanlar bombardımana tutuldu. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Suriye'nin başkenti Şam'ın doğusundaki Ayn Terme bölgesinde rejime bağlı güçler ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Rejimin ve Rusya'nın son günlerde hava saldırılarının arttırdığı bölgede muhalifler rejim güçlerine ağır darbe vurdu.

"Rejim güçlerinden en az 15 kişi öldü"

Bölgedeki muhalif kaynakların yaptığı açıklamaya göre yaşanan çatışmalarda rejim güçlerinden en az 15 kişi öldü.
Muhalif kaynaklardan edinilen diğer bilgilere göre, başkent Şam'ın doğusundaki Ayn Terme bölgesinde rejim güçleri ile yaşanan çatışmalarda, rejime ait bir uçaksavar, bir tank ve bir Gvozdika tipi obüs tahrip edildi.
Muhalifler Gvozdika tipi obüsün güdümlü füze ile hedef alınma anına ait görüntüleri de servis etti.

Bölge yoğun hava ve kara bombardımanı altında

Öte yandan başken Şam'ın doğusunda bulunan Cobar ve Ayn Terme bölgeleri yoğun hava ve kara bombardımanı altında. Özellikle muhaliflerin elinde başkent Şam'a bağlı son mahalle olan Cobar'a Rusya'ya ait savaş uçaklarınca da hava saldırıları düzenleniyor.
Yerel kaynaklar Cobar ve Ayn Terme bölgelerine yönelik düzenlenen hava saldırıları ile ilgili görseller servis etti.
Görüntülerde Rusya'ya ait Su-24MK tipi savaş uçağının Doğu Guta'yı hedef aldığı anlar yer alıyor:

Onlarca sivil yaralandı

Cobar ve Ayn Terme bölgelerine düzenlenen hava ve kara bombardımanlarının tekrar başlamasıyla birlikte onlarca sivilin yaralandığı ifade ediliyor. Bölgenin 70'ten fazla füze ve en az 16 hava saldırısı ile vurulduğu bildirildi.
Yerel kaynaklar düzenlenen bombardımanın doğrudan bölgedeki meskun mahalleri hedef aldığını belirtirken, yaralananların büyük bir kısmını kadın ve çocukların oluşturduğunu aktardı.
Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz Temmuz ayında bir açıklama yapmış, başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da gerilimi düşürme anlaşması imzalanması için muhaliflerle anlaşmaya varıldığı belirtmişti. Ancak bölgedeki muhalifler bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ifade etmiş ve rejim güçlerinin bölgeye düzenlediği saldırılara ara vermediğini kaydetmişti.
Kaynak: Mepa News

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.