Rakka’da ABD’nin sivil katliamı devam ediyor


Rakka şehrine başlatılan saldırılarda yüzlerce sivil yaşamını yitirdi. ABD fosfor bombalarıyla adeta katliam yapıyor. (Video)

ISLAHHABER HABER MERKEZİ
ABD'nin destekli, PKK'nın Suriye kolu olan YPG teröristleri 2 Haziran gecesi Suriye'nin IŞİD kontrolünde olan Rakka kent merkezine yönelik beklenen saldırıyı başlattı. Ancak devam eden operasyonda bölgeden çok fazla sivil kaybı yaşandığına dair haberler gelmekte.
Özellikle geçtiğimiz son iki günde kentin doğu ve batı hatlarından saldırıya geçen YPG teröristlerine hava desteği veren ABD'nin düzenlediği hava saldırılarında çok fazla sivil yaşamını yitirdi.

Bölgeden haber aktaran kaynakların açıkladığı rakamlar insani bir felaketin yaşanmaya şimdiden başladığını gözler önüne seriyor. Kaynaklar kent merkezinde sadece sivillerin değil, camilerin de özellikle hedef olduğunu belirtiyor.

Bölgeden gelen görüntülerde ABD uçaklarının aşırı derecede fosfor bombası kullandığı görülüyor. Fosfor bombası şehir savaşlarında etknik temizlik yapılmak üzere kullanılan bir bomba türü olmakla beraber şehir adeta yıkıma uğramış vaziyette.

IŞİD'e bağlı Amak Ajansı'nın iddiasına göre ise son iki gün içinde kent merkezine yönelik ABD'nin gerçekleştirdiği hava ve kara bombardımanlarında ölen sivillerin sayısı 50'den fazla ve ölenlerin içinde kadın ve çocuklar çoğunluğu oluşturuyor.
Yine IŞİD'e bağlı Amak Ajansı'nın dün Rakka kent merkezinden servis ettiği görüntülerde bombardımanın sebep olduğu yıkım ve sivil kayıpları göze çarpıyor: El Cezire bu görüntüleri sosyal medyada paylaştı.